Zwrot podatku z Belgii

250 mln złotych to suma podatków nadpłaconych przez polskich emigrantów pracujących w Belgii – szacuje Euro-Tax.pl. Nasi rodacy mogą ubiegać się o ich zwrot. Zanim jednak to zrobią, powinni zapoznać się ze wszystkimi obowiązującymi procedurami. W przypadku Belgii są one dosyć skomplikowane. 

Dlatego można próbować odzyskać pieniądze samodzielnie lub też skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatków nadpłaconych w zagranicznych urzędach skarbowych.

- „System podatkowy w Belgii składa się z 5 progów podatkowych oraz szeregu ulg, które są przyznawane w zależności od sytuacji rodzinnej i finansowej podatnika. Kwota wolna od podatku w tym kraju za rok 2010 wynosi 6 800 euro. Zatem, jeśli dochód podatnika nie przekroczył tej granicy, to do zwrotu jest cały odprowadzony przez pracodawcę podatek. W przypadku rozliczenia z małżonkiem kwota wolna ulega podwojeniu. Dodatkowo, posiadanie 1 dziecka podnosi próg o kolejne 1310 euro. Co więcej zwrot podatku można otrzymać nie tylko za poprzedni rok, ale nawet do 3 lat wstecz” – mówi Katarzyna Maziak z Euro-Tax.pl, firmy zajmującej się zwrotem podatków nadpłaconych przez polskich emigrantów w zagranicznych urzędach skarbowych.

Podstawą do rozliczenia podatku jest karta podatkowa – loonfiche, którą wydaje pracodawca na żądanie pracownika po zakończeniu roku podatkowego. Na dokumencie tym znajdują się wszystkie informacje dotyczące wysokości zarobków oraz opłaconych składek i podatków w danym roku. Jeśli nie dostaliśmy tej karty powinniśmy zwrócić się o nią do pracodawcy. Na jej podstawie bowiem należy wypełnić formularz do rozliczenia podatku dochodowego – Personenbelasting. Przesyła go nam automatycznie Urząd Podatkowy, w którym jesteśmy zarejestrowani. Rozliczenia za 2010 r. można dokonać drogą elektroniczną, jednak nie później niż do 30 czerwca 2011 r. Z tej metody mogą skorzystać tylko osoby na stałe zameldowane w Belgii. Po tym terminie, lub gdy nie jesteśmy zameldowani na terytorium Belgii, trzeba złożyć formularz w odpowiednim urzędzie lub przesłać go drogą pocztową. Jeśli nie posiadamy formularza, a chcemy się rozliczyć za poprzednie lata, powinniśmy skontaktować się z pracodawcą, który zamówi go w urzędzie podatkowym i prześle nam pocztą. Możemy również sami zadzwonić do urzędu podatkowego lub też poprosić o niego drogą korespondencyjną.

Warto w porę zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i dopilnować administracyjnych terminów, aby należne nam pieniądze nie przepadły. Jeżeli nie mamy czasu na wypełnianie dokumentów lub nie wiemy jak to zrobić, możemy się zwrócić do firmy wyspecjalizowanej w zwrocie podatku z zagranicy, np. Euro-Tax.pl lub Cuf.com.pl. – „Nasi konsultanci wypełnią wszystkie niezbędne formalności, postarają się pozyskać brakujące dokumenty od pracodawcy i będą kontaktować się w imieniu naszego klienta z zagranicznym urzędem skarbowym. Wystarczy zgłosić się do nas za pośrednictwem strony internetowej i wypełnić formularz kontaktowy. Konsultanci oddzwonią i powiedzą co dalej robić. Nie pobieramy żadnych prowizji i innych opłat za złożenie wniosku. Dopiero w momencie, gdy klient otrzyma zwrot nadpłaconych podatków, pobieramy nasze wynagrodzeni” – dodaje Katarzyna Maziak.

Okres oczekiwania na zwrot wynosi do 90 dni od daty wpłynięcia zeznania podatkowego do belgijskiego urzędu podatkowego. Czasami urząd może jednak zażądać dodatkowych informacji i wtedy procedura odzyskania zwrotu może się wydłużyć. Kwota zwrotu nadpłaconego podatku zależna jest od wysokości zarobków, okresu pracy, miejsca pracy, wysokości odprowadzanych składek przez pracodawcę oraz ulg, z jakich możemy skorzystać. Średnie kwoty zwrotu podatku z Belgii są dosyć wysokie. Można odzyskać nawet 2 500 euro, co przy dzisiejszym kursie walut stanowi ok. 10 000 złotych!

Zaloguj się Logowanie

Komentuj