Zredukowanie formalizmu procesowego, ułatwienia dla przedsiębiorców

Likwidacja postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych i poddanie spraw między przedsiębiorcami, w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, regułom ogólnym obowiązującym w procesie – to główne założenie przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt został przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości.

- To wyjście naprzeciw postulatom wysuwanym przez przedsiębiorców. Dzięki nowym rozwiązaniom przedsiębiorcy przestaną być traktowani inaczej, niż reszta obywateli – mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – Obecnie nie ma uzasadnionych podstaw do utrzymywania odrębnego postępowania procesowego dla spraw gospodarczych. Takie sprawy nie różnią się rodzajem występujących w nich żądań od „zwykłych” spraw cywilnych w sposób, który uzasadniałby istnienie takiego odrębnego postępowania.

O zredukowanie w procedurze cywilnej problemu tzw. formalizmu procesowego apelowało większość organizacji zrzeszających przedsiębiorców.

Przewidziane w przyjętym dzisiaj przez Radę Ministrów projekcie rozwiązanie nie tylko uwzględnia okoliczność, że nie ma uzasadnionych podstaw dla utrzymywania odrębności procesowych przy załatwianiu spraw gospodarczych, lecz przyczynia się również do uproszczenia struktury procesu jako trybu postępowania rozpoznawczego.

Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych wprowadzone zostało na mocy ustawy z 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz. U. Nr 33, poz. 175, z późn. zm.) w związku z likwidacją Państwowego Arbitrażu Gospodarczego.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj