Znakowanie bielizny w pralniach

© freeimages.com

© freeimages.com

Znakowanie bielizny w praniach stosuje się w celu identyfikacji danej sztuki bądź partii garderoby do określnego klienta bądź zlecenia. Znakowanie w zasadniczy sposób przyczynia się do organizacji przebiegu procesu prania, znacznie skracając czas segregacji garderoby.

Znakowanie możemy podzielić na:

  • znakowanie trwałe,
  • znakowanie jednorazowe.

Znakowanie jednorazowe

Jego zadaniem jest określenie właściwości każdej sztuki bielizny, ale tylko na czas od momentu przyjęcia do momentu wykonania zlecenia, tj. do przekazania pranej partii klientowi, w celu identyfikacji do której partii należy dana garderoba.

Najczęściej stosuje się je w pralniach chemicznych i niewielkich pralniach wodnych obsługujących klienta indywidualnego. Znakowanie to polega na nietrwałym oznakowaniu wyrobu za pomocą kodu bądź nazwiska klienta, nanoszonego na specjalny impregnowany papier HYDROFIX (papier, który nie rozpuści się i tusz na nim pozostanie po praniu wodnym oraz chemicznym) Papier ten przytwierdzony jest do garderoby za pomocą specjalnego zszywacza, w taki sposób aby nie uszkodzić garderoby klienta.

Znakowanie na papierze hydrofix może być wykonane za pomocą specjalnych drukarek systemowych lub za pomocą specjalnego długopisu pralniczego. Znakowanie to ma również ogromne znaczenie, jeśli centralny zakład pralniczy obsługuje również dodatkowo punkty przyjęć, w celu ułatwienia identyfikacji poszczególnych punktów można dla każdego wprowadzić odrębny kolor papierków.

Znakowanie trwałe

Najczęściej stosowane jest w przemysłowych pralniach wodnych, gdzie klientami są najczęściej masowi zleceniodawcy (hotele, pensjonaty, szpitale, domy opieki społecznej, duże zakłady mechaniczne lub produkcyjne itp.)

Istnieje wiele sposobów znakowania trwałego, np. za pomocą etykiet wgrzanych termicznie lub za pomocą chipów. Na tych pierwszych etykietach można umieścić dowolny napis, symbol, kod, logo itp. Najczęściej są to oznaczenia możliwe do odczytania przez personel pralni.

Do takiego znakowania służą urządzenia drukujące (np. drukarki termotransferowe firmy ThermoTex) oraz zgrzewarki (prasy termozgrzewalne). Specjalne drukarki na wybrana uprzednio taśmę o odpowiedniej szerokości, nanoszą wybrane przez operatora treści lub znaki graficzne, następnie obcinają taśmę według ustalonego rozmiaru a następnie zgrzewarki przytwierdzają na stałe etykietę do wyrobu. Etykiety te są w pełni odporne zarówno na wodę, rozpuszczalniki, środki chemiczne jak i na późniejszą temperaturę maglowania.

Prasy termozgrzewalne ponadto mogą służyć do naprawy bielizny, poprzez wgrzanie na rozdarciach specjalnych „łatek” o odpowiednim kolorze, rozmiarze i kształcie.

Drugi typ oznaczeń – chipy, czyli magnetyzowane płytki bądź krążki metalowe, wszywane lub wgrzewane są w wyrób, najczęściej odzież ochronną, odzież roboczą. Taki chip może zawierać bardzo dużo szczegółowych danych o konkretnej sztuce: określenie zleceniodawcy, rozmiar odzieży, do kogo przynależy, dyspozycje odnośnie obróbki itp. Chipy odczytywane są jedynie za pomocą specjalnych skanerów, jednak znakowanie takie umożliwia automatyczne przekierowanie danej (nawet dużej) partii na właściwe tory dalszej obróbki technologicznej, bez konieczności sprawdzania każdej sztuki z osobna.

http://www.sovrana.pl/czyszczenie-chemiczne

Zaloguj się Logowanie

Komentuj