Zmniejszenie emisji CO2 równoważne wycofaniu z ruchu pół miliona samochodów

Na rynku została zaprezentowana nowa technologia umożliwiającą istotne zmniejszenie zużycia energii w sieciach FTTH (fiber to the home — światłowód do domu) i w innych zastosowaniach, której twórcą jest GreenTouch™, globalne konsorcjum działające na rzecz radykalnego (nawet tysiąckrotnego) zwiększenia sprawności energetycznej sieci teleinformatycznych.

Ta przełomowa technologia, nosząca nazwę Bi-PON (Bit-Interleaved Passive Optical Network — pasywna sieć optyczna z przeplotem bitów), jest drugim poważnym osiągnięciem konsorcjum. Jej wdrożenie umożliwi 30-krotne zmniejszenie zużycia energii w stosunku do aktualnie używanych technologii, przy równoczesnym zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów.

Sieć dostępowa ma znaczny udział w całkowitym zużyciu energii przez infrastrukturę telekomunikacyjną. W związku z tym konsorcjum GreenTouch uznało, że poszukiwanie nowych sposobów zwiększenia sprawności energetycznej tej sieci ma najwyższy priorytet. Według badań firmy ABI Research, sieci FTTH powiększą się w ciągu najbliższych 5 lat prawie dwukrotnie i do roku 2016 liczba ich abonentów sięgnie 142 mln. Wprowadzenie technologii Bi-PON zamiast aktualnie używanej technologii optycznej zmniejszyłoby emisję CO2 w takim stopniu jak wycofanie z ruchu pół miliona samochodów.

Bi-PON stanowi kolejne ważne osiągnięcie w dziedzinie technologii pasywnych sieci optycznych (PON). Oczekuje się, że wprowadzenie tej technologii będzie konieczne w związku ze wzrostem zapotrzebowania na elektroniczne przetwarzanie danych po wprowadzeniu w przyszłości systemów PON o przepływności 40 Gb/s. W aktualnie stosowanych jednostkach dostępowych sieci optycznych 99% przetwarzanych danych jest odrzucane jako niepotrzebne. W sieci Bi-PON stosowany jest nowy protokół, który pozwala znacznie uprościć układy elektroniczne dzięki zastosowaniu techniki selektywnego przetwarzania danych, co z kolei umożliwia radykalnie zmniejszenie zużycia energii.

Dotychczas konsorcjum GreenTouch opracowało i przedstawiło dwie technologie — Bi-PON oraz zaprezentowany w ubiegłym roku Large-Scale Antenna System. Obie te technologie stosowane łącznie poprawią efektywność energetyczną ponad 25-krotnie. Co jeszcze ważniejsze, te dwa pierwsze osiągnięcia przecierają drogę do dalszych, znacznie większych oszczędności energii, które będą możliwe do uzyskania dzięki przyszłym efektom dalszych badań. GreenTouch aktywnie działa w ramach 25 projektów badawczo-rozwojowych i spodziewa się przedstawić w najbliższych miesiącach nowe osiągnięcia, które przyczynią się do realizacji ostatecznego celu konsorcjum, jakim jest tysiąckrotna poprawa sprawności energetycznej sieci teleinformatycznych. Tysiąckrotne zmniejszenie zużycia prądu można porównać do możliwości zasilania wszystkich sieci komunikacyjnych świata, w tym także Internetu, przez trzy lata za pomocą takiej samej ilości energii, jaka jest obecnie przez te sieci zużywana w jeden dzień.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj