Instytucja Zarządzająca SPO Transport poinformowała, że „Zalecenia dla beneficjentów funduszy UE dotyczące interpretacji ustawy Prawo zamówień publicznych” przestały obowiązywać dla postępowań wszczętych z dniem wejścia w życie 24 października 2008 r. ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1058).
Natomiast, zgodnie z opinią Urzędu Zamówień Publicznych w odniesieniu do postępowań wszczętych przed datą wejścia w życie znowelizowanych przepisów (24 października 2008 r.) należy nadal stosować Zalecenia w zakresie, w jakim nie stosuje się przepisów ustawy znowelizowanej.
W stosunku do umów zawieranych po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki zmiana umowy co do zasady jest dopuszczalna, ponieważ w postępowaniu tym nie występuje ogłoszenie oraz specyfikacja istotnych warunków zamówienia, dlatego też art. 144 ust 1 nie będzie miał tu odpowiedniego zastosowania.
Szczegółowe informacje dotyczące kwestii zmiany umowy zawartej w wyniku udzielenia zamówienia publicznego znajdują się w opinii Urzędu Zamówień Publicznych (w załączeniu).
„Zalecenia dla beneficjentów funduszy UE dotyczące interpretacji ustawy Pzp” przygotowano w marcu ubiegłego roku, w odpowiedzi na zarzuty Komisji Europejskiej, która wskazała na niezgodności polskiego ustawodawstwa w dziedzinie zamówień publicznych z dyrektywami wspólnotowymi oraz Traktatem Wspólnot Europejskich.
W dokumencie przygotowanym przez polski rząd znalazły się wskazówki w zakresie stosowania obowiązującej wówczas ustawy Prawo zamówień publicznych, które miały zapobiec lub złagodzić skutki niezgodnych z prawem UE działań polskich beneficjentów.
Zalecenia dotyczyły następujących przepisów Pzp:
- art. 26 – dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu,
- art. 38 – modyfikacja istotnych warunków zamówienia po jego opublikowaniu,
- art. 67 ust. 1 pkt 6 – informacja dot. udzielenia zamówienia na roboty budowlane lub usługi,
– art. 140 ust. 2 – zmiana sposobu spełnienia świadczenia oferenta przed zawarciem umowy,
– art. 144 ust. 1 – zmiana postanowień zawartej umowy. (PAP/mp)
Zaloguj się Logowanie