Zmęczenie – najczęstszy efekt uboczny terapii antynowotworowych

Badanie prowadzone przez L’Ifop – Instytut francuskiej opinii publicznej – dowodzi, iż wśród licznych pacjentów przechodzących leczenie przeciwnowotworowe zmęczenie jest najczęściej występującym skutkiem ubocznym. Dolegliwość ta jest częstsza niż wypadanie włosów, mdłości czy bóle.

Aż 77% pacjentów chorych na raka przyznaje, iż cierpi na chroniczne zmęczenie, które nie znika nawet po odpowiedniej ilości snu. Co więcej, wyczerpani chorzy wykazują tendencję do zmniejszonej aktywności, w konsekwencji czego tracą masę mięśniową – przez co jeszcze szybciej się męczą.

Jak podaje AFP (red.Agence France Presse – francuska agencja prasowa), takie zmęczenie pociąga za sobą „utratę zdolności koncentracji, problemy w relacjach z innymi, trudność w radzeniu sobie z codziennością oraz skłonność do irytacji, co nie pozostaje bez wpływu na leczenie: źle znoszone przez pacjenta, podejmowane zbyt późno lub nawet wcale”.

Wyniki badań, które dostarczają danych dotyczących 300 chorych, 250 lekarzy i 109 pielęgniarek, wskazują, iż wśród 77% pacjentów cierpiących na zmęczenie, aż 37% odczuwa je jako „intensywne lub bardzo intensywne”. Dla 37% ankietowanych chorych zmęczenie jest najbardziej uciążliwym skutkiem ubocznym terapii antynowotworowych. Inne najtrudniejsze dozniesienia dolegliwości to: wypadanie włosów – 18% badanych, mdłości i wymioty – 9%, bóle – 6%.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj