Naukowcy pracują jednocześnie nad urządzeniem mikroprzepływowym, precyzyjnie operującym niewielkimi ilościami badanej cieczy. „Będzie to szalka, wyposażona w kanaliki, miniaturowe pompy i niezbędną elektronikę. Laborant będzie musiał tylko w odpowiednim miejscu nanieść próbkę” – tłumaczyła dr Michota-Kamińska.
Sam spektroskop, wyspecjalizowany do poszukiwania przeciwciał to również niewielkie urządzenie, mieszczące się na biurku i sprzężone z komputerem.
Pięcioletni grant „Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie – Rozwój i komercjalizacja nowej generacji urządzeń diagnostyki molekularnej opartych o nowe polskie przyrządy półprzewodnikowe” przyznano siedmiu polskim instytucjom naukowym w celu skonstruowania prototypowych urządzeń diagnostycznych na podłożach półprzewodnikowych, przeznaczonych do zastosowań w medycynie, biologii i ochronie środowiska, oraz w celu opracowania podstaw technologii materiałowych dla zastosowań sensorowych i urządzeń diagnostyki molekularnej.
Sensory powstające w ramach projektu zostaną zbudowane na powierzchniach półprzewodnikowych wykonanych z azotku galu lub tlenku cynku i zintegrowane z urządzeniami mikroprzepływowymi zapewniającymi przepływ roztworu z badaną próbką. Z uwagi na nowatorski charakter urządzeń przyjmuje się, że prototypowe wersje detektorów do zastosowań medycznych będą wykrywały tylko kilka rodzajów chorób.
Grant, przyznany na lata 2007-2013, jest koordynowany przez Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk i ma wartość ponad 73 mln złotych. 85 proc. tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, działającego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013; pozostałą część finansuje budżet państwa. Głównymi uczestnikami grantu są: Instytut Fizyki PAN (26 mln zł), Instytut Chemii Fizycznej PAN (20 mln zł) i Instytut Wysokich Ciśnień PAN (19 mln zł).
W realizacji projektu uczestniczą także: Instytut Biologii Doświadczalnej PAN, Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej, Instytut Technologii Elektronowej i Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie