Złoto inwestycyjne – czy warto w nie inwestować?

© pixabay.com

© pixabay.com

Złoto od dawna uznawane jest za najpewniejszą lokatę i zabezpieczenie przed wojennymi pożogami oraz politycznymi i gospodarczymi zawieruchami. Własna złota rezerwa schowana w bezpiecznym miejscu pozwala czuć się bezpiecznie i pewnie patrzeć w przyszłość. Doradcy finansowi polecają zakup sztabek złota i złotych monet. Sprawdźmy, czy rzeczywiście jest to inwestycja godna zainteresowania?

Większość z nas, choć docenia znaczenie złota i dostrzega konieczność posiadania oszczędności, niewiele robi w tym kierunku, by takowe posiadać. Jak pokazują dane sondażowe ponad połowa Polaków nie ma żadnego zabezpieczenia finansowego, które pozwoliłoby im czuć się bezpiecznie na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji. Tymczasem od złych inwestycji dużo gorszy jest zupełny ich brak. Argument o braku doświadczenia utrudniającego dbanie o finansową przyszłość nie ma tu racji bytu, bo akurat lokaty w metale szlachetne uchodzą wśród specjalistów za stosunkowo bezpieczne. By zacząć oszczędzać w złoto, nie jest potrzebna jakaś skomplikowana wiedza finansowa. Moment rozpoczęcia zakupu złota inwestycyjnego również nie musi być skorelowany z jakimkolwiek polecanym kursem. Inwestycje w sztabki złota lub złote monety – bo te produkty kryją się pod pojęciem złota inwestycyjnego – należy rozpatrywać w perspektywie długoterminowej. Trzeba liczyć się z tym, że obecny kurs złota, będzie się wahał, ale za kilka, czy kilkanaście lat będzie to inwestycja, która nie przyniesie strat.

Złoto inwestycyjne – ograniczone zasoby

Popularność złota jako sposobu lokowania pieniędzy wiąże się z faktem, że jest ono znane pod każdą szerokością geograficzną. Handluje się nim na całym świecie. Złotą sztabkę czy monetę łatwo przewieźć, jest zawsze pod ręką i w razie potrzeby można je szybko sprzedać bez straty.

Złoto jest metalem naturalnym, którego zasoby ulegają wyczerpaniu. Zazwyczaj zainteresowanie złotem kojarzymy z przemysłem jubilerskim, ale warto podkreślić, że jego zastosowanie jest dużo szersze. Złoto wykorzystywane jest w przemyśle farmaceutycznym, kosmicznym, medycynie, hutnictwie, elektronice. Tak duże zapotrzebowanie sprawia, że kurczące się złote złoża nie będą taniały, tym bardziej, że skomplikowana sytuacja w krajach, gdzie zlokalizowane są kopalnie złota również nie zapewnia stabilnego wydobycia.

Złoto inwestycyjne – pewność w niepewnych czasach

W przypadku inwestycji w złoto lokacyjne można mówić o jeszcze jednej zależności, która ma wpływ na jego cenę. Im bardziej niespokojna staje się geopolityka na świecie, tym bardziej rośnie cena złota. Obecne czasy do spokojnych nie należą, co znajduje odbicie w kursie złota. – Od stycznia br. cena złota wzrosła o prawie 16%. W pierwszym kwartale cena złota była najwyższa od 1986 roku. Na początku roku za jedną uncję złota trzeba było zapłacić 1100 dolarów, obecnie 1260. Trend nadal rośnie i nic nie zapowiada, by miał się w najbliższym czasie zmienić – wyjaśnia ekspert z portalu skup-zlota.pl.

Złoto inwestycyjne – gdzie kupować?

By inwestować z głową, trzeba wiedzieć, co i gdzie kupować. Sztabki złota i złote monety są oferowane przez banki, Mennicę Skarbową, lombardy, czy popularne serwisy aukcyjne. Przed dokonaniem transakcji warto poświęcić chwilę, by porównać ceny. Najmniej korzystnie w tym zestawieniu wypadają banki i lombardy. Nakładają one bardzo wysoką marżę. Dużo korzystniej jest kupować złoto w punktach zajmujących się obrotem metalami szlachetnymi. Tu nie tylko uzyskamy najlepszą cenę zakupu, ale też mamy pewność, że oferowane złoto jest autentyczne. – Wiele osób wybiera również internetowe serwisy sprzedające i skupujące złoto. Jest to rozwiązanie wygodne i szybkie. Warto zatem wybrać godny zaufania serwis i skorzystać z jego usług – dodaje ekspert ze skup-zlota.pl.

Złoto inwestycyjne – jak kupować?

Specjaliści zalecają, by lokaty w złoto nie przekraczały 20% oszczędności. Taki bufor jest bezpieczny i w razie jakiś nieprzewidzianych sytuacji nie naraża w żaden sposób bezpieczeństwa finansowego jego właściciela. By całe przedsięwzięcie było opłacalne, o przyszłych zyskach trzeba myśleć przed zakupem rozważnie dobierając wagę sztabek i rodzaj monet. Na najmniejszych sztabkach złota 1 g marża sprzedawcy jest największa. Jeśli środki finansowe są ograniczone korzystniej jest kupić nieco rzadziej sztabkę cięższą, np.: 5 g. To samo dotyczy monet. Im mniejsza, tym zakup mniej opłacalny. W przypadku monet specjaliści polecają najbardziej znane: południowoafrykańskie Krugerrandy, Amerykańskie Orły, Kanadyjskie Liście Klonowe, Australijskie Kangury, Brytyjskie Suwereny i Wiedeńskich Filharmoników.

Zakup złota inwestycyjnego to propozycja dla rozważnych. Tu liczy się pewność i bezpieczeństwo lokaty, a nie szybki zysk. Doświadczenia wielu pokoleń pokazują, że sztabki złota i złote monety nigdy nie straciły na wartości, wręcz przeciwnie. W kryzysowych sytuacjach nie ma lepszego zabezpieczenia od złota. Warto wziąć sobie do serca tę radę szukając najlepszego sposobu dla ulokowania swoich oszczędności.

 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj