Zlikwidowane etaty

Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych nakazują likwidację wszystkich zakładów budżetowych do 31 grudnia 2010 r. Co w takim razie z pracownikami szkół i przedszkoli funkcjonujących w formie prawnej zakładu budżetowego?

Zdaniem Adama Karczmarka z Biura Analiz Sejmowych, który przygotował opinię prawną na ten temat, wszystko zależy od decyzji władz samorządowych.

Nowa ustawa o finansach publicznych nie przewiduje możliwości powoływania samorządowych zakładów budżetowych dla realizacji zadań z zakresu edukacji publicznej czy szerzej rozumianej oświaty.

Dodatkowo, przepisy ją wprowadzające zmieniły treść art. 79 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, który w obecnym brzmieniu stanowi, że przedszkola, szkoły i placówki publiczne zakładane i prowadzone przez ministrów i jednostki samorządu terytorialnego mogą być jedynie jednostkami budżetowymi (wcześniej przewidywano także formę zakładu budżetowego).

Jak podkreśla autor opinii, ustawodawca nie przewidział, w związku z eliminacją formy prawnej zakładu budżetowego, szczególnych zasad likwidacji i przekształcania szkół, przedszkoli i innych jednostek organizacyjnych oświaty.

Oznacza to, że w ich przypadku znajdować będą zastosowanie reguły określone w art. 87 i n. ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych. W art. 87 stanowi ona, że 31 grudnia 2010 r. zakończeniu ulega likwidacja gminnych, powiatowych i wojewódzkich zakładów budżetowych prowadzących działalność w zakresie innym niż wskazany w wyliczeniu zawartym w punkcie poprzednim.

Artykuł 100 przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych przewiduje, że stosunki pracy z pracownikami likwidowanych zakładów wygasają z dniem zakończenia likwidacji, najpóźniej 31 grudnia 2010 r., jeżeli nie zostaną im zaproponowane przez organ likwidujący nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres.

Propozycja nowych warunków pracy lub płacy może obejmować m.in. nawiązanie stosunku pracy w jednostce budżetowej podległej organowi likwidującemu, jeżeli charakter pracy wykonywanej w likwidowanej jednostce jest podobny do charakteru pracy wykonywanej na stanowisku urzędniczym.

Pracownicy, którym zaproponowano nowe warunki pracy lub płacy, stają się pracownikami właściwych jednostek budżetowych z dniem następującym po dniu zakończenia likwidacji, najpóźniej jednak 1 stycznia 2011 r.

Pracownikom, których stosunek pracy wygaśnie lub którym zostanie złożone wypowiedzenie, przysługuje świadczenie przewidziane dla pracowników, z którymi stosunki pracy rozwiązuje pracodawca z przyczyn niedotyczących pracowników (odprawa).

Zaloguj się Logowanie

Komentuj