Zintegrowany system komputerowy Cyber-oko wynalazkiem roku 2013

Służące do diagnozy i terapii osób pozostających w śpiączce cyber-oko zostało nagrodzone tytułem Wynalazku Roku 2013 w konkursie organizowanym przez Telewizję Polską oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O zwycięstwie zadecydowały głosy telewidzów. Wynalazek jest jednym z elementów projektu dofinansowanego ze środków Programu Innowacyjna Gospodarka.


Cyber-oko jest rozwijane w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Opracowanie typoszeregu komputerowych interfejsów multimodalnych oraz ich wdrożenie w zastosowaniach edukacyjnych, medycznych, w obronności i w przemyśle”, realizowanego przez Politechnikę Gdańską.

Cyber-oko to zintegrowany system komputerowy, złożony z modułu śledzenia wzroku, modułu badania aktywności elektrycznej mózgu oraz modułu emitującego bodźce zapachowe. Urządzenie wyznacza punkt na ekranie monitora, na który patrzy użytkownik na podstawie informacji zawartej w obrazie oczu użytkownika. W ten sposób możliwe jest wyznaczenie aktywności wzrokowej użytkownika systemu na wyświetlanym obrazie. Dzięki śledzeniu wzroku system umożliwia także nawiązanie kontaktu z otoczeniem przez osobę unieruchomioną i niezdolną do wypowiadania komunikatów słownych.

Wynalazek może być zastosowany jako narzędzie terapii i rehabilitacji w zakładach opiekuńczo-leczniczych, w domach opieki, a także w domach prywatnych, gdzie przebywają osoby doświadczone urazem lub udarem mózgu. Cyber-oko umożliwia bowiem diagnozę stanu świadomości chorego oraz pobudzenie funkcji poznawczych poprzez aktywizację zmysłów wzroku, słuchu i powonienia.

W ramach projektu, oprócz cyber-oka, powstaną:

  1. System sterowania komputerem za pomocą gestów (służący m.in. do wspomagania tłumaczenia języka migowego i zdalnego wydawania poleceń zestawom komputerowym);
  2. Komputerowy interfejs aromatowy (służący do tzw.  stymulacji polisensorycznej, która jest ważnym elementem terapii i kształcenia dzieci z zaburzeniami rozwoju);
  3. Zestaw sprzętowo-programowy do wspomagania i rozwijania procesu rozumienia mowy u uczniów (m.in. w celu diagnozowania zaburzeń komunikacji);
  4. Stymulator uwagi słuchowej i wzrokowej (służący m.in. do pobudzania uwagi słuchowej u dzieci i dorosłych z deficytami sensorycznymi);
  5. Interfejs do synchronizacji półkul mózgowych (służący m.in. do terapii dysleksji rozwojowej i zaburzeń integracji sensorycznej w celu przyśpieszania tempa nauki).

Projekt otrzymał 6,1 mln zł dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 1.3. Wsparcie projektów B+R na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe. Zakończenie przedsięwzięcia przewidziane jest na 2014 r.

1 Komentarz

  1. Broker Innowacji

    11 czerwca 2013 at 10:21

    Nowe technologie i innowacyjność to oblicza współczesnej Małopolski, które można odkrywać biorąc udział w projekcie realizowanym przez Województwo Małopolskie, Krakowski Park Technologiczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Broker Innowacji to projekt wspierający integrację środowisk nauki, biznesu i administracji oraz wiedzę szczegółową na temat produktów i technologii innowacyjnych to szansa na stworzenie nowej jakości w myśleniu o biznesie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj