Zintegrowany program dla osób niepełnosprawnych

Projekt jest nominowany w III edycji Konkursu „Polska pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich” w kategorii turystyka transgraniczna i międzynarodowa. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli prowadzi pierwszy w Polsce zintegrowany program edukacyjny, którego głównym celem jest ułatwienie odbioru sztuki osobom z dysfunkcją narządu ruchu, wzroku, słuchu, a także niepełnosprawnym intelektualnie.

„Tworzymy muzeum integracyjne, w którym niepełnosprawni traktowani są jak inni zwiedzający. My tylko ułatwiliśmy im dostęp do naszych zbiorów” — wyjaśnia Lucyna Mizera, dyrektor muzeum. Ten ambitny projekt uwzględnia zarówno likwidację barier architektonicznych, jak i szkolenia dla pracowników oraz ogólnodostępne zajęcia edukacyjne. Prace rozpoczęto od zamontowania platformy schodowej, usunięcia progów, montażu poręczy i budowy miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych gości odwiedzających muzeum. Lucyna Mizera podkreśla, że wiele z tych przedsięwzięć można wykonać niemalże bez ponoszenia kosztów lub w ramach rutynowych prac remontowych. Ważne tylko, by zawsze mieć na względzie potrzeby osób niepełnosprawnych — najlepiej już na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej czy przetargowej.

Oprócz prac modernizacyjnych ważny element projektu stanowiły szkolenia dla pracowników, w których wzięły udział osoby z Polski i zagranicy. Podczas realizacji programu „Dostępne muzeum” pomocą służy Rada ds. Gości Niepełnosprawnych utworzona przy muzeum, która podpowiada jego pracownikom, co zrobić, by placówka była jak najbardziej przyjazna i atrakcyjna dla osób z różnymi upośledzeniami. „Kiedy myślimy o ludziach niepełnosprawnych, wyobrażamy sobie przede wszystkim osoby niewidzące lub niesłyszące. Jednak form niepełnosprawności jest dużo więcej i każda z nich jest odmienna, dlatego w naszym programie uwzględniliśmy różne potrzeby, zainteresowania, zdolności i ograniczenia” — tłumaczy dyrektor muzeum.

Projekt w szczególny sposób wiąże się z działalnością edukacyjną. Na parterze muzeum urządzono specjalną salę edukacyjną wyposażoną w sprzęt, meble oraz artefakty do percepcji dotykowej. Ważną częścią przedsięwzięcia była współpraca z muzealnikami i ekspertami z Ukrainy, którzy służyli pomocą zarówno przy organizacji szkoleń, jak i podczas przygotowania oferty edukacyjnej dla niepełnosprawnych gości. Projekt stanowi namiastkę międzynarodowych działań w tym zakresie — muzeum wspólnie z ekspertami z Polski i Ukrainy przygotowało bowiem kompleksowy program szkoleniowy, który po otrzymaniu dofinansowania z Funduszy Europejskich będzie wprowadzany na Ukrainie.

/Portal Funduszy Europejskich

Zaloguj się Logowanie

Komentuj