Ruszyła strona internetowa www.zesportembezpiecznie.pl dotycząca ogólnopolskiego programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”. Na stronie będą prezentowane m.in. projekty samorządów uczestniczących w programie.
Głównym zadaniem programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży” jest zredukowanie poziomu agresji i patologii młodego pokolenia, poprzez stworzenie możliwości udziału dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności fizycznej.
Realizacja projektu ma być finansowana ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa. W listopadzie ubiegłego roku cztery ministerstwa: Sportu i Turystyki, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Edukacji Narodowej oraz Zdrowia podpisały porozumienie zakładające wdrożenie programu w całym kraju.
Do programu do tej pory przystąpiło już 9 województw. – Trzy kolejne województwa czekają na podpisanie listów intencyjnych – poinformował Jarosław Klimczak, prezes Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Agresji i Patologii Wśród Dzieci i Młodzieży. – W sześciu województwach są już napisane wnioski o zajęcia pozalekcyjne – dodał.
W poszczególnych województwach powołane zostały zespoły do spraw koordynacji wdrażania programu. Podpisane zostały porozumienia umożliwiające składanie wniosków o dofinansowanie projektów obejmujących finansowanie zajęć pozalekcyjnych ze środków Unii Europejskiej oraz zakup sprzętu sportowego, wyjazdów na obozy sportowo – resocjalizacyjne i innych finansowanych ze środków budżetowych ministerstw uczestniczących w programie.
Planowane jest uruchomienie w każdym z województw studiów podyplomowych finansowanych ze środków Unii Europejskiej (działanie 9.4) dla nauczycieli ze szkół i podmiotów które przystąpiły do programu.
Program zainicjowany przez posłankę Beatę Bublewicz (PO) pilotażowo prowadzono w województwie warmińsko-mazurskim. Listy intencyjne podpisano z 42 samorządami, a do programu przystąpiło ponad 200 szkół. Pozyskano środki w wysokości 1,3 mln zł z Unii Europejskiej na organizację zajęć pozalekcyjnych dla 1500 uczniów.
Podczas wakacji zorganizowano obozy sportowo – resocjalizacyjne. Zakupiono komplety sprzętu sportowego dla 53 uczniowskich klubów sportowych. Uruchomiono studia podyplomowe dla 150 nauczycieli wychowania fizycznego z całego województwa prowadzących zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne według założeń programu.
Jak informuje Stowarzyszenie Przeciwdziałania Agresji i Młodzieży, które prowadziło pilotaż w warmińsko-mazurskim, gminy z województw, które przystąpiły do programu, aby napisać wniosek powinny zebrać informacje dotyczące ilości dzieci uczestniczących w zajęciach, ilości nauczycieli chcących prowadzić zajęcia, ilości godzin przeznaczonych na dodatkowe zajęcia realizujące zadania programu, wykazy sprzętu sportowego niezbędnego do realizacji zajęć.
Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Agresji i Patologii Wśród Dzieci i Młodzieży w województwach, które przystąpiły do programu służy wiedzą ekspercką i pomaga w opracowaniu wniosków.
- Istotnym elementem wdrażania programu jest wybór wnioskodawcy-beneficjenta, który złoży wniosek i odpowiadać będzie za rozliczenie uzyskanych środków finansowych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że do tej roli najbardziej pasują samorządy lokalne, stowarzyszenia i kluby sportowe oraz struktury Szkolnego Związku Sportowego szczebla wojewódzkiego, który w kilku województwach wskazany został jako podmiot wiodący we wdrażaniu programu – czytamy na stronie internetowej programu. (PAP/amk)
Zaloguj się Logowanie