Zbiorowe zarządzanie dobrem wspólnym i racjonalność przedsiębiorstw

Teorie o korzyściach płynących ze zbiorowego zarządzania dobrem wspólnym i racjonalnym działaniu przedsiębiorstw w warunkach kryzysowych zasłużyły w opinii Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk na tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Idee te potwierdzają ważną rolę samorządu i własności pracowniczej w rozwoju przedsiębiorstw i gospodarki.

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla zostali Elinor Ostrom Uniwersytecie Stanowym w Arizonie i Oliver Williamson z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Ostrom udowadnia w swoich pracach, że własność wspólna może być efektywnie zarządzana przez grupę osób, która z nich korzysta. Wspólne dobra, bogactwa naturalne (takie jak lasy, zbiorniki wodne, pola naftowe) mogą być w jej opinii efektywniej zarządzane przez ludzi, którzy z tych bogactw korzystają, aniżeli przez władze centralne czy korporacje. Badania amerykańskiej ekonomistki wykazują, że zarządzane w ten sposób dobra przynoszą częściej i wyższe dochody, niż przewidują to standardowe teorie zarządzania.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało rozwiązania wspierające prywatyzację pracowniczą. Resort proponuje m.in. wprowadzenie możliwości tworzenia Spółek Aktywności Obywatelskiej (z udziałem pracowników, jednostek samorządu terytorialnego i kooperantów), które mogłyby brać udział w prywatyzacji przedsiębiorstw. Pomagałby w tym system gwarancji i poręczeń dla spółek pracowniczych i SOA, za którego wprowadzeniem opowiada się Ministerstwo Gospodarki.

Zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka prowadzenie firm w oparciu o rozwiązania i kapitał miejscowy przynosi wymierne korzyści. – To pracownicy najlepiej znają firmę i mają do siebie zaufanie. Warto dać ludziom szansę. Wtedy nie są skazani tylko na bieżące wypłaty wynagrodzenia, ale mogą korzystać z zasobów, które w sytuacjach trudnych lub kryzysowych, pozwalają im godnie przeżyć – uważa minister gospodarki. W jego opinii upowszechnienie własności tworzy warunki do bardziej dynamicznego rozwoju społeczeństwa, w którym „talenty nie marnują się, a ludzie, którzy mają pomysły i energię potrafią sobie skutecznie poradzić z trudnymi sytuacjami”. (MG)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj