Zaostrzono przepisy dotyczące informowania o lekach na receptę

Pacjenci muszą mieć lepszy dostęp do rzetelnych informacji o lekach przepisywanych na receptę – uznali  eurodeputowani. Przyjęte przez Parlament Europejski poprawki mają usprawnić dostęp do obiektywnych informacji na temat leków i chorób oraz chronić pacjentów przed niepotwierdzonymi informacjami bądź ukrytą reklamą.

W nowoprzyjętych dokumentach europosłowie zwrócili zwłaszcza uwagę na przepisy regulujące podstawowe prawa pacjentów do posiadania obiektywnych, wiarygodnych i niebędących reklamami materiałów na temat leków. Sprecyzowali także prawa i obowiązki firm farmaceutycznych oraz państw członkowskich dotyczące publikowania informacji na ten temat. Przyjęte przez PE regulacje będą jeszcze przedmiotem dyskusji w Radzie UE.

„Najważniejszy cel, który chcieliśmy w ten sposób osiągnąć, to położenie większego nacisku na prawa pacjentów do informacji, a nie na prawa koncernów farmaceutycznych. Proponujemy usprawnienia w kwestii ilości i jakości danych na temat leków dostępnych dla pacjentów” – powiedział szwedzki eurodeputowany Christofer Fjellner (EPL), który opracował raport nt. metod informowania o lekach na receptę w krajach UE.

Europosłowie uważają, że pacjenci powinni mieć dostęp do sprawdzonych i obiektywnych informacji nt. leków, dlatego też uznali, że firmy farmaceutyczne są zobowiązane do publicznego udostępnienia podstawowych danych dotyczących leków (takich jak: charakterystyka produktu, etykieta i ulotka dołączona do opakowania oraz ogólnie dostępna wersja sprawozdania z jego oceny sporządzonego przez właściwe organy).

„Dodatkowo, firmy farmaceutyczne będą mogły udostępniać również inne, niepromujące produktu treści, jak np. informacja o cenie lub zmianie opakowania, jednak w tym przypadku niezbędne jest wcześniejsze zatwierdzenie przez odpowiednie organy” – czytamy w komunikacie Biura Prasowego PE.

Europarlamentarzyści zwrócili uwagę, że mimo iż w wielu krajach zakazana jest jawna reklama leków na receptę, to jednak często zdarzają się nadużycia, gdyż – tak jak zauważyli – „granica między informacją a tekstem komercyjnym jest bardzo cienka”.

Aby uniknąć niejasności, nowe przepisy zabraniają rozpowszechniania informacji o lekach w radio i w telewizji, a także publikowania ich w gazetach i czasopismach.

„Natomiast pracownicy służby zdrowia, przedstawiający informacje o produktach leczniczych lub urządzeniach medycznych podczas wystąpień publicznych, muszą złożyć oświadczenie o powiązaniach z firmami farmaceutycznymi” – zwracają uwagę autorzy komunikatu.

Europosłowie podkreślili ,że obowiązek publicznego udostępnienia rzetelnej informacji na temat leków na receptę ciąży na krajach członkowskich. „To państwa muszą uruchomić strony internetowe, na których znajdą się ww. informacje, muszą też zapewnić możliwość uzyskania wersji papierowej oraz formatów dostępnych dla niepełnosprawnych” – uznał PE.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj