Znowelizowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego wprowadza korzystniejsze warunki przyznawania i rozliczania otrzymywanych premii z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za zalesianie gruntów rolnych i innych niż rolne, które wykonali rolnicy w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004 – 2006.
W rozporządzeniu dokonano kilkunastu zmian z których główna polega na tym, że teraz odebranie rolnikowi całej otrzymanej przez niego pomocy finansowej za wykonane zalesienie może nastąpić jedynie wtedy, gdy zalesiony grunt nie zostanie przekwalifikowany na leśny, ze względu na negatywną ocenę udatności uprawy leśnej. Jednocześnie zostały złagodzone sankcje za niedotrzymanie obowiązujących terminów przekwalifikowania gruntów rolnych na grunty leśne.
Do tej pory jeśli rolnik nie dokonał takie operacji w wymaganym terminie, czyli w ciągu 5 lat od przedłożenia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oświadczenia o wykonaniu zalesienia, to zobowiązany był do oddania całej otrzymanej pomocy na zalesienie wraz z odsetkami.
Teraz pięcioletni termin na "załatwienie" przekwalifikowania nadal obowiązuje, ale w wypadku jego niedotrzymania rolnikowi grozi jedynie wstrzymanie należnych dopłat za zalesienie w kolejnych latach, w których powinien je dostawać. Przy czym będzie je mógł znowu otrzymywać, ale od momentu przedstawienia ARiMR takiego zaświadczenia. Z taką dolegliwością muszą się liczyć np. rolnicy, którzy zalesili grunty rolne w 2005 r. i nie złożą stosownych zaświadczeń do końca 2010 roku.
By jednak takich przypadków uniknąć i ułatwić rolnikom przekwalifikowanie gruntów rolnych na grunty leśne rozszerzony został katalog na podstawie którego można otrzymać poświadczający to dokument.
Dotychczas takie formalne przekwalifikowanie następowało wyłącznie na podstawie decyzji wydanej przez starostę. Teraz rolnik także może dostarczyć do kierownika biura powiatowego ARiMR zaświadczenie o przekwalifikowaniu gruntu rolnego na leśny wynikające z modernizacji ewidencji gruntów i budynków. I już ten dokument umożliwi wypłatę rolnikowi premii zalesieniowej, począwszy od szóstego roku realizacji tych płatności. {mospagebreak}Innym przykładem wyjścia naprzeciw oczekiwaniom rolników jest zmiana przepisów, która umożliwia częściową likwidację uprawy leśnej przed upływem deklarowanych 20 lat jej utrzymania, liczonych od dnia uzyskania pierwszej płatności na zalesianie. Teraz jeśli rolnik zdecyduje się na zmniejszenie powierzchni lasu na który otrzymywał dopłaty, będzie zobowiązany do zwrotu uzyskanych płatności tylko w odniesieniu do zlikwidowanej części uprawy, a nie do całej uprawy.
Znowelizowane rozporządzenie reguluje również sprawę przejmowania dopłat do zalesionych gruntów przy zmianie ich właściciela. Nowe przepisy umożliwiają otrzymywanie takich dopłat przez nowego właściciela. Wystarczy tylko, że w terminie 35 dni od przejęcia zalesionych gruntów złoży on wniosek o przyznanie mu tych dopłat (wraz z innymi niezbędnymi dokumentami) do Agencji oraz będzie przestrzegał zobowiązań wynikających z zasad udzielania takiego wsparcia.
Musi jednak pamiętać, że gdy złamie te zasady musi się liczyć nie tylko z koniecznością zwrotu otrzymanej przez niego pomocy, ale także z groźbą oddania ARiMR pieniędzy, które zobowiązany byłby zwrócić w takim wypadku poprzedni właściciel zalesionego gruntu.
/ARiMR
Zaloguj się Logowanie