Zakończył się cykl lekcji esperanto dla mieszkańców Białegostoku

W Białymstoku zakończył się cykl bezpłatnych otwartych lekcji esperanto – języka stworzonego przez urodzonego w tym mieście Ludwika Zamenhofa.

Dzięki niemu kilkuset białostoczan poznało podstawowe esperanckie zwroty.
 
W założeniu spotkania te miały być jednym z elementów przygotowań miasta i jego mieszkańców do Światowego Kongresu Esperanto, który w lipcu przyszłego roku, z okazji 150. rocznicy urodzin Zamenhofa, odbędzie się w Białymstoku.
 
Ostatnia, piąta lekcja odbyła się w restauracji Cafe Esperanto przy rynku miejskim. Uczestniczyło w niej ok. 60 osób – zarówno młodych, jak i w średnim wieku, a także wiceprezydent Białegostoku Aleksander Sosna, przewodniczący lokalnego komitetu organizacyjnego kongresu.
 
Razem z nauczycielem esperanto uczestnicy powtarzali podstawowe zwroty i słownictwo w tym języku (np. nazwy miesięcy, liczby), obejrzeli multimedialną lekcję przygotowaną przez TV Białystok – współorganizatora projektu, a także wysłuchali koncertu kapeli klezmerskiej Chanajki Klezmer Band oraz ludowych pieśni z regionu.
 
Jak powiedział Tomasz Wiśniewski z miejskiej TV Białystok, którego historyczne filmy o mieście także były wcześniej prezentowane z esperanckim komentarzem, w sumie w cyklu lekcji uczestniczyło ok. 300 osób.
 
W jego ocenie, zdobyte umiejętności pozwolą im na komunikację w bardzo podstawowym zakresie z gośćmi kongresu oraz na opowiedzenie im o miejscach, które w Białymstoku związane są z językiem esperanto.
 
Pierwsza otwarta lekcja esperanto odbyła się na początku grudnia 2008 roku. Organizatorami cyklu są: Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku, TV Białystok i Białostocki Ośrodek Kultury.
 
W Białymstoku lekcje esperanto prowadzi też Białostockie Towarzystwo Esperantystów. TV Białystok przygotowała cykl fabularyzowanych audycji z nauką tego języka, w maju ruszył też projekt internetowej TV Esperanto, z kilkunastoma audycjami w tym języku.
 
94. Światowy Kongres Esperanto odbędzie się w Białymstoku pod koniec lipca 2009 roku. Spodziewany jest w nim udział kilku tysięcy esperantystów. Trwa też budowa Centrum Esperanto i Muzeum Ludwika Zamenhofa.
 
Jak liczna jest społeczność esperancka na świecie, dokładnie nie wiadomo. Sami esperantyści szacują, że biegle w tym języku porozumiewa się kilkaset tysięcy osób. (MWI, PAP – Nauka w Polsce, bsz)
 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj