Od ponad roku w Gdańsku jest realizowany projekt budowy Centrum Zaawansowanych Technologii Pomorze. To wspólne przedsięwzięcie Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Wart 24 mln złotych projekt w 75 proc. sfinansowano ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W ramach projektu nie do końca przyszłego roku powstanie 10 specjalistycznych laboratoriów badawczych. O niektórych jego aspektach mówiono na Politechnice Gdańskiej 16 grudnia na specjalnym seminarium, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele władz obu uczelni, województwa, Agencji Rozwoju Pomorza, kierownicy projektu, szefowie i pracownicy laboratoriów.
Obecnie – jak wyjaśnia mgr Łukasz Świacki, administrator projektu – zakończono budowę trzech laboratoriów, a siedem kolejnych jest w trakcie realizacji. Gotowe jest Laboratorium Biomateriałów, (kierowane przez prof. Andrzeja Zielińskiego z Wydziału Mechanicznego PG), Centrum Civitroniki (kierowane przez prof. Pawła Kłosowskiego z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG) oraz Laboratorium Środowiskowego Technologii Bezprzewodowych (szefuje mu prof. Michała Mrozowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG).
Wszystkie przewidziane w projekcie laboratoria są skupione na czterech domenach działalności badawczej: biotechnologii, chemii żywności i leków, technologii informacyjnych i telekomunikacji, materiałów funkcjonalnych i nanotechnologii oraz ochrony środowiska.
Osiem laboratoriów (m.in. nanomateriałów, materiałów polimerowych, diagnostyki i technologii środowiska, syntezy materiałów i elementów, pomiarów optoelektronicznych) powstaje na Politechnice Gdańskiej, a dwa (nanomateriałów i nanokompozytów oraz charakteryzacji materiałów luminescencyjnych i nanomateriałów) na Uniwersytecie Gdańskim.
Fundusze unijne pozwolą na budowę bądź remont pomieszczeń przeznaczonych na laboratoria oraz zakup ponad 100 urządzeń badawczych. Wśród realizowanych zakupów są m.in. – warte ponad 1 mln złotych każde – urządzenie do stapiania proszków wiązką lasera (narzędzie do badań nad implantami), stanowisko technologiczne CVD służące do nakładania precyzyjnych powłok diamentowych, wykorzystywanych w informatyce i telekomunikacji, czy supernowoczesny mikroskop do badań w dziedzinie nanotechnologii.
Autorem projektu jest prof. Andrzej Zieliński, prorektor Politechniki Gdańskiej ds. współpracy i programów międzynarodowych, a koordynatorem uczelnianym po stronie Uniwersytetu prof. Marek Grinberg.
Kolejną okazją do zaprezentowania postępu prac nad budową CZT Pomorze staną się – jak zapowiada Łukasz Świacki – doroczne gdańskie targi Technicon-Innowacje, które odbędą się w drugiej połowie 2011 roku.
Zaloguj się Logowanie