Z roku na rok mniej błędów przy wydawaniu unijnych funduszy

Europosłowie przyjęli dzisiaj sprawozdania w sprawie udzielenia absolutorium z wykonania budżetu przez instytucje unijne za rok 2009, w tym z wydawania środków w ramach polityki spójności. W porównaniu z 2008 rokiem istotnemu zmniejszeniu uległ poziom i częstotliwość błędów przy wydawaniu funduszy regionalnych.

Według raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego polski system zarządzania i kontroli działa skutecznie i na tle innych krajów wypadamy dobrze. – Jest się z czego cieszyć, ze skutecznym wydawaniem funduszy unijnych Polska radzi sobie coraz lepiej, ale jest to dziedzina w której mechnizmy i procedury wydatkowania są nadal bardzo skomplikowane – powiedział europoseł Jan Olbrycht członek w komisji kontroli budżetowej w PE.

- Większość błędów wynika z naruszeń prawa zamówień publicznych. Dlatego ważne jest, aby Komisja Europejska nadal pracowała nad upraszczaniem systemu i zapewniała państwom i regionom wsparcie umożliwiające zwiększenie skuteczności wdrążania unijnych środków. Dyskusji nad poprawą wydatkowania środków budżetu UE, w tym z funduszy polityki spójności powinna towarzyszyć debata na temat rezultatów wykorzystywania tychże funduszy. Zbyt często koncentrujemy się na ocenie zgodności procedur, podczas gdy ocena błędów w budżecie UE musi być powiązana także z oceną skuteczności polityk europejskich – dodał poseł Olbrycht.

Według wyliczeń ministerstwa rozwoju regionalnego efekty wykorzystania unijnych funduszy w Polsce już widać. Np. 15 tys. nowych miejsc pracy, 2 tys. nowych przedszkoli na terenach wiejskich, 2,5 tys. km nowych i zmodernizowanych dróg.

Trybunał Obrachunkowy, jako zewnętrzny kontroler UE, co roku sprawdza finanse unijne i przedstawia Parlamentowi wyniki swoich prac w rocznym sprawozdaniu, a nastepnie Parlament decyduje o udzieleniu Komisji absolutorium z wykonania budżetu. Celem tych kontroli jest poprawa zarządzania finansami Unii.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj