Urzędnicy instytucji UE wracają do szkolnych ław, aby informować młodzież o działalności Unii Europejskiej.Program „Powrót do szkoły” umożliwia urzędnikom instytucji unijnych jednodniową wizytę w szkole – w miarę możliwości tej, do której sami uczęszczali.
Inicjatywę zapoczątkował rząd Niemiec w 2007 roku z okazji objęcia przewodnictwa w UE. Komisja poparła ten pomysł. Kolejne kraje pełniące przewodnictwo w Radzie UE podtrzymywały tę tradycję. W tym roku kolej na Węgry i Polskę. Z uwagi na popularność programu wezmą w nim udział również inne kraje. W programie mogą oczywiście uczestniczyć również te szkoły, które nie mają wśród swoich absolwentów urzędników instytucji UE.
Urzędnicy wszystkich szczebli w tym jednym dniu pełnią rolę ambasadorów Unii Europejskiej. Wiosną 2010 roku komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgijewa odwiedziła szkołę średnią w Elenie w Bułgarii. Uczniowie w wieku od 13 do 17 lat zadawali wiele pytań, zwłaszcza na temat jej wizji Europy. Komisarz wysłuchała młodzieży i zapytała, co znaczy dla nich być Europejczykiem.
Projekt „Powrót do szkoły” ma przybliżyć młodym ludziom instytucje europejskie. Daje on uczniom niepowtarzalną szansę zadania pytań na temat UE i uczenia się bezpośrednio od ludzi zaangażowanych w realizację projektu integracji europejskiej. Pomaga im lepiej zrozumieć, jak działa UE, poznać różne obszary polityki europejskiej oraz odkryć programy edukacyjne, w których mogą wziąć udział, takie jak Leonardo Da Vinci czy Erasmus .
Zaloguj się Logowanie