 |
Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z badaczami z Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach opracowali katalizator do niskotemperaturowego rozkładu podtlenku azotu – informuje Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Unuwersytetu. Wynalazek został wyróżniony złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IVIS 2008 w Warszawie oraz brązowym medalem na Światowej Wystawie Innowacji,
|
Badań Naukowych i Nowoczesnej Techniki Brussels Innova – EUREKA Contest 2008 w Brukseli.
"Podtlenek azotu jest jednym z gazów cieplarnianych. Jego udział w globalnym ociepleniu jest znaczny, ponieważ pochłania ciepło ponad 300 razy bardziej wydajnie niż CO2. Dopuszczalne poziomy emisji regulowane są dyrektywami Komisji Europejskiej, a ich przekroczenie wiąże się z wysokimi karami" – czytamy na stronie CITTRU.
"Prace nad katalizatorem trwały trzy lata" – opowiada koordynujący grupą naukowców, prof. Zbigniew Sojka, kierownik Zespołu Katalizy i Fizykochemii Ciała Stałego na Wydziale Chemii UJ. W jej skład wchodzili dr hab. Andrzej Kotarba, dr Witold Piskorz, dr Andrzej Adamski, doktoranci Filip Zasada i Paweł Stelmachowski oraz dr inż. Marcin Wilk i mgr inż. Marek Inger z Instytutu Nawozów Sztucznych.
"Ostatecznie udało nam się uchwycić główne zręby mechanizmu – kontynuuje prof. Sojka – i opracować formułę, która ma szansę działać w warunkach rzeczywistych. Końcowy katalizator, którego skład został opracowany przez naukowców UJ pozytywnie przeszedł testy laboratoryjne oraz weryfikację w instalacji pilotowej osiągając ponad 90 proc. skuteczność".
Jak mówi prof. Sojka wyniki badań laboratoryjnych i pilotowych są obiecujące, ale decydujące będą testy żywotności. "Katalizator musi zachować swoje właściwości pracując co najmniej dwa-trzy lata w instalacji przemysłowej. Pomyślne zakończenie tej fazy otworzy wynalazkowi drogę do wdrożenia w wielu zakładach azotowych" – dodaje naukowiec.
"Dzięki CITTRU została podpisana umowa pomiędzy uczelnią a Instytutem Nawozów Sztucznych w Puławach regulująca kwestie wspólnego zgłoszenia patentowego i podziału zysków z ewentualnej komercjalizacji wynalazku. Wynalazek czeka teraz na przyznanie patentu, a równocześnie trwają dalsze prace nad jego wejściem na rynek" – czytamy na stronie CITTRU. (PAP – Nauka w Polsce, bsz)
Zaloguj się Logowanie