28 października br. Komisja Europejska opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat w sprawie wykorzystywania częstotliwości radiowych, zwolnionych po przejściu na nadawanie cyfrowe, dla celów poprawy gospodarki oraz zalecenie w sprawie ułatwienia w uwalnianiu cyfrowej dywidendy w Unii Europejskiej.
Zgodnie z informacjami Komisji Europejskiej, przejście z telewizji analogowej na cyfrową w Europie zwolni 80 proc. częstotliwości radiowych, obecnie wykorzystywanych dla potrzeb telewizji. Dzięki temu, możliwe będzie wykorzystanie uwolnionych pasm przez nowe, innowacyjne usługi, przykładowo: bezprzewodowy Internet, zaawansowaną telefonię komórkową oraz interaktywne kanały telewizyjne o wysokiej rozdzielczości. Największe korzyści odniosą regiony obecnie e-wykluczone. Komisja Europejska przedstawiła plany dotyczące skoordynowanego przydziału widma, które przyciągną inwestycje i zapewnią konkurencję w dziedzinie nowych, potencjalnych usług. Dzięki międzynarodowej koordynacji przydziału zwolnionych fal radiowych (czyli dywidendy cyfrowej) na potrzeby nowych usług, europejska gospodarka może zyskać od 20 do 50 mld euro (w ciągu 15 lat, w porównaniu z sytuacją, gdyby państwa UE działały indywidualnie).
Plan pełnego wykorzystania zwolnionych pasm radiowych uwzględnia udział Parlamentu Europejskiego i państw UE, które odegrają w tym procesie kluczową rolę. W tym celu w propozycjach przewidziano, że jedna część zwolnionego widma, podzakres 790-862 MHz (fale tej częstotliwości przenikają budynki i mają duży zasięg) powinna być zarezerwowana dla nowych usług bezprzewodowych, takich jak telefonia komórkowa 3G i 4G, która umożliwia wykorzystanie telefonów komórkowych do oglądania transmisji wideo, przeszukiwania Internetu i szybkiego przesyłania danych. Działania te przyczynią się do osiągnięcia celu, jakim jest zapewnienie dostępu do szybkich usług szerokopasmowych dla wszystkich mieszkańców UE do końca 2013 r. (MI)
Zaloguj się Logowanie