Wyhodowano neurony chore na schizofrenię

Udało się przekształcić fibroblasty – komórki tkanki łącznej pacjentów chorych na schizofrenię w komórki macierzyste a następnie w neurony. Dzięki temu naukowcy z USA stworzyli idealny model komórkowy do badania schizofrenii.

Do tej pory przyczyny rozwoju schizofrenii oraz mechanizmy komórkowe prowadzące do tej choroby nie zostały dokładnie poznane. Naukowcy dysponowali jedynie wynikami obserwacji nieprawidłowości w komórkach nerwowych uzyskanych od pacjentów po śmierci.

Fred Gage wraz z kolegami z Instytutu Salka w Kalifornii wyhodował neurony z fibroblastów pacjentów chorych na schizofrenię. Tak jak w innych badaniach tego typu fibroblasty najpierw przeprogramowano do stanu indukowanej pluripotencji, czyli za pomocą czynników genetycznych przywrócono im niezróżnicowanie charakterystyczne dla komórek macierzystych, a następnie wywołano różnicowanie tych komórek w neurony.

Autorzy pracy stwierdzili, że otrzymane w ten sposób neurony wykazują typowe zaburzenia obserwowane w neuronach pacjentów chorych na schizofrenię – między innymi nieprawidłowości w wytwarzaniu połączeń i przekazywaniu sygnału pomiędzy komórkami nerwowymi i zmiany w aktywności genów.

Co ciekawe, naukowcy zaobserwowali, że przy użyciu leku, którym obecnie leczy się schizofreników – Loxapiny, część zaburzeń można złagodzić lub cofnąć. Teraz dzięki otrzymaniu dobrego modelu badawczego schizofrenii naukowcy będą mogli przeprowadzić dalsze pogłębione badania i dowiedzieć się co dokładnie dzieje się w mózgach chorych.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj