Wydatki na zdrowie i bezpieczeństwo to inwestycja, a nie koszt

Według dyrektora Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA): „wydatki na zdrowie i bezpieczeństwo należy uważać za inwestycję, a nie koszt”. Przy okazji opublikowania sprawozdania rocznego Agencji za 2009 r. Jukka Takala przestrzegał przed organizacjami, które „zarzucają długoterminowe korzyści na rzecz krótkoterminowych zysków, ograniczając w trudnych czasach wydatki na zdrowie i bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę, że 80% kierowników w Europie zgłasza wypadki w miejscu pracy jako główny problem, nie możemy sobie pozwolić na cięcia w wydatkach na zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy”.

Ze sprawozdania rocznego za 2009 r. wynika, że miniony rok był trudny dla całej Europy, ponieważ wiele gospodarek miało trudności z wyjściem z recesji i wzrastała stopa bezrobocia. EU-OSHA zaobserwowała wzrost liczby różnych problemów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem, jakie dotykają pracowników w Europie, ponieważ musieli oni wykonać pracę wcześniej wykonywaną przez pracowników, których zwolniono, i również dlatego że są obciążeni większym stresem. Wyniki ostatniego badania ESENER pokazują, iż 52% kierowników w Europie uważa, że presja czasu to jedno z zagrożeń psychospołecznych w ich firmie. Inne ważne czynniki to niepokój o utratę pracy (26%) i długie godziny pracy (21%).

Coraz większym zagrożeniem dla pracowników jest również długotrwałe pozostawanie bezrobotnym, co może skutkować niemożnością znalezienia ponownego zatrudnienia. Według Jukki Takali: „mądrzy pracodawcy w większym stopniu wprowadzają możliwość pracy w niepełnym wymiarze oraz rotację pracy, aby uniknąć zwolnień swoich pracowników, jednocześnie ograniczając płace – rozumieją oni, że zatrzymanie doświadczonych pracowników jest inwestycją na następny okres koniunktury”.

W czasach niepewności gospodarczej EU-OSHA nadal podkreśla znaczenie zdrowia i bezpieczeństwa dla firm odnoszących sukcesy. Główne projekty w 2009 r. to:

• Europejskie badanie przedsiębiorstw dotyczące nowych i pojawiających się rodzajów ryzyka (ESENER), dostarczające rzeczywiste i aktualne dane z organizacji w całej Europie na temat działań w związku z zagrożeniami dotyczącymi BHP, a zwłaszcza zagrożeniami psychospołecznymi. Wszystkie wyniki są dostępne na stronie www.esener.eu.

• Dwudniowy szczyt kończący kampanię EU-OSHA na rzecz oceny ryzyka zawodowego (będącego kluczowym elementem prawidłowego zarządzania BHP). Dwuletnia kampania EU-OSHA „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” jest największym tego rodzaju wydarzeniem na świecie. {mospagebreak}• Ogólnoeuropejskie badanie opinii publicznej na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w celu określenia co europejscy pracownicy sadzą o warunkach pracy. Wyniki są dostępne na stronie internetowej EU-OSHA: http://osha.europa.eu/en/statistics/eu-poll .

• Ogólnoeuropejski konkurs fotograficzny propagujący bezpieczeństwo i zdrowie w pracy, do którego zgłosiło się ponad 1 600 osób oraz

• wsparcie EU-OSHA dla nagrody filmowej „Zdrowe miejsca pracy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku.

Wiele z działań Agencji w przyszłości będzie koncentrować się na organizacji kampanii „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” na rzecz bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków, która będzie kontynuowana w 2011 r. 

/OSHA

Zaloguj się Logowanie

Komentuj