14 grudnia 2010 r. Parlament Europejski zaakceptował wysłane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dwa wnioski o środki z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji.
Wsparcie przeznaczone jest dla dwóch przedsiębiorstw motoryzacyjnych SEWS Polska Sp. z o.o. i Leoni Autokabel Polska Sp. z o.o. oraz dla zakładów H. Cegielski Poznań z Wielkopolski. Łącznie to blisko 750 tys. euro dla zwolnionych pracowników.
Wsparcie dla branży motoryzacyjnej
Pierwszy wniosek dotyczył uruchomienia 633 tys. euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) na rzecz Polski. Odnosi się on do zwolnień 1104 pracowników (z których 590 ma zostać objętych pomocą) z 2 przedsiębiorstw SEWS Polska Sp. z o.o. i Leoni Autokabel Polska Sp. z o.o. prowadzących działalność w branży motoryzacyjnej w Wielkopolsce. Był to pierwszy polski wniosek dotyczący uruchomienia EFG, który został złożony w Komisji Europejskiej 5 lutego 2010 r.
Firma SEWS Polska część swojej produkcji ze zlikwidowanego zakładu w Rawiczu przeniosła do Zakładu Produkcyjnego w Lesznie oraz do Rumunii, zwalniając 474 osoby. Z kolei firma Leoni Autokabel Polska przeniosła działalność gospodarczą na Ukrainę, dokonując w tym samym okresie zmniejszenia zatrudnienia o 630 osób. Spośród zwolnionych pracowników, wsparciem przewidzianym we wniosku zostanie objętych łącznie 590 osób (445 kobiet i 145 mężczyzn). Będą to osoby zarejestrowane jako bezrobotne w powiatowych urzędach pracy w Lesznie, Ostrzeszowie i Rawiczu.
Zindywidualizowany pakiet wsparcia jest realizowany na rzecz zwolnionych pracowników od 11 maja 2009 r. Składa się on z następujących usług świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia: pomoc w poszukiwaniu pracy (pośrednictwo pracy); poradnictwo zawodowe; indywidualnie dobrane szkolenia i przekwalifikowanie; promocję przedsiębiorczości i wspieranie samozatrudnienia; dodatki szkoleniowe; wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy; staże.
Pakiet wsparcia będzie oferowany zwolnionym pracownikom co najmniej do końca 2011 r.
Wsparcie dla zakładów H. Cegielski – Poznań
Jest to drugi wniosek o wkład finansowy EFG, który został złożony przez MRR 8 marca 2010 r. Przyjęcie wniosku w Komisji Europejskiej oznacza uruchomienie na rzecz Polski kwoty 114,2 tys. euro. Wniosek dotyczy 625 zwolnień dokonanych w Wielkopolsce w branży elektromaszynowej w firmie H. Cegielski – Poznań S.A.
Powyższe zwolnienia związane były z kryzysem gospodarczym, którego skutkiem jest brak zamówień na usługi świadczone przez ww. firmy. Do spadku zamówień firmy H. Cegielski – Poznań S.A. przyczyniła się również recesja w przemyśle stoczniowym (w tym zatrzymanie produkcji statków w Stoczni Gdynia S.A. oraz Stoczni Nowa Sp. z o.o.), dla których firma dostarczała silniki do napędu statków.
Pomoc przewidziana we wniosku obejmie 189 osób, w tym 33 kobiety. Pomoc będzie kierowana do osób bezrobotnych, zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy w Poznaniu. Pozostali pracownicy nieobjęci pomocą nie zarejestrowali się w lokalnych urzędach pracy jako bezrobotni. Zakłada się zatem, że znaleźli oni nowe zatrudnienie, rozpoczęli działalność na własnych rachunek, wyemigrowali lub przeszli na wcześniejszą emeryturę.
Przewidziany w projekcie zindywidualizowany pakiet wsparcia jest realizowany na rzecz zwolnionych pracowników od 3 listopada 2009 r. Składa się on z następujących usług świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia: pomoc w poszukiwaniu pracy (pośrednictwo pracy), poradnictwo zawodowe, indywidualnie dobrane szkolenia i przekwalifikowanie, pomoc w samozatrudnieniu, dodatki szkoleniowe i stypendia .
Jak działają środki z EFG?
Po przyjęciu decyzji władzy budżetowej UE, czyli Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uruchomienia EFG na potrzeby powyższych wniosków, środki z Komisji Europejskiej wpłyną na wyodrębniony rachunek Ministerstwa Finansów, a następnie zostaną przekazane na rachunek dochodów budżetu państwa. Natomiast do czasu otrzymania płatności z budżetu ogólnego UE, środki na realizację działań pochodzą z krajowych źródeł publicznych, w tym z Funduszu Pracy.
Wnioski o płatność, rozliczające poniesione wydatki, zostaną złożone przez każdy z powiatowych urzędów pracy uczestniczących w realizacji obu projektów do Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Poznaniu po zakończeniu realizacji przewidzianych działań. Zatwierdzone przez WUP wnioski o płatność zostaną przekazane do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Na ich podstawie przekazane zostanie do Komisji Europejskiej sprawozdania końcowe z realizacji projektu wraz z poświadczeniem i deklaracją poniesionych faktycznie wydatków.
Zaloguj się Logowanie