Wsparcie dla inwestycji ekologicznych

Ponad 21 mln zł dofinansowania otrzyma 6 projektów w ramach Działania 7.2. „Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii” Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

We wtorek, 28 grudnia, w Nowym Targu Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, podpisał umowy dotyczące dofinansowania przedsięwzięć.

- W ramach odnawialnych źródeł energii będą prowadzone na Podhalu poważne inwestycje, które przyczynią się w znacznym stopniu do dywersyfikacji źródeł energii poprzez realizację projektów które są bardzo zróżnicowane jak również będą wdrażane w kilku obszarach – mówił Stanisław Sorys. Podkreślił, że niezwykle ważne jest zakontraktowanie jak największej liczby projektów na dzień 31 grudnia 2010 r. ponieważ w I kwartale 2011 roku będą dzielone środki finansowe w ramach Krajowej Rezerwy Wykonania i „według tej metodologii środki będą płynąć do tych obszarów, które mają tych środków najwięcej zaangażowanych”.

Największe wsparcie spośród sześciu projektów wybranych do dofinansowania uzyska Gmina Czarny Dunajec na realizację projektu, w ramach którego tradycyjne źródła ciepła w budynkach mieszkalnych oraz pomieszczeniach użyteczności publicznej zostaną uzupełnione instalacjami solarnymi. Projekt, który zyskał prawie 5 mln zł z unijnego dofinansowania, obejmie 604 budynki piętnastu miejscowości gminy Czarny Dunajec.

Wśród podpisanych umów, znalazły się również te dotyczące projektów w gminie Kościelisko (294 instalacje pozyskiwania energii) i w Rabce (32 ekologiczne kolektory słoneczne w szkole podstawowej dla dzieci niewidomych). Dzięki unijnym wsparciu pięć budynków Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II zyska nowe okna aluminiowe, instalacja grzewcza zostanie usprawniona, a wentylacja mechaniczna zmodernizowana.

Z unijnej dotacji skorzystała również gmina Poronin. W domach m.in. Murzasichla, Malej Bystrej oraz Stasiakówki zostaną zamontowane solary wspomagające ogrzewanie wody użytkowej. Ostatnia z sześciu umów dotyczyła Powiatu Nowotarskiego, gdzie w obiekcie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Targu wymienione zostaną okna i drzwi zewnętrzne i zostanie zamontowana kotłownia opalana ekogroszkiem.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj