Wrocławskie Centrum Badań EIT+ partnerem BioForum 2009

Głównym celem powołanego 15 listopada 2007 roku Wrocławskiego Centrum Badań (WCB) jest wspieranie komercjalizacji projektów badawczo-rozwojowych. Dlatego też instytucja ta zaangażowała się w organizację Środkowoeuropejskiego Forum Biotechnologii i Innowacyjnej BioGospodarki "BioForum 2009", które odbędzie się w Łodzi w czerwcu przyszłego roku.

Prof. Mirosław Miller, prezes WCB, tak tłumaczy zaangażowanie swej instytucji w organizację wydarzenia: "Muszą być ludzie z pomysłami, biznes, który się wszystkiemu przygląda, kapitał, koncentracja środków, powiązania, otwartość myślenia, ambitna, dobrze wykształcona młodzież, która chce pracować w sektorze nauki i innowacji… ale nawet to wszystko razem wcale nie jest wystarczające. Trzeba po prostu tworzyć środowisko". Jak dodaje, właśnie takich ludzi – z pomysłami i kapitałem – będzie można spotkać na BioForum 2009.
 
Celem imprezy, która już po raz ósmy odbędzie się w Łodzi (w dniach 3-5 czerwca 2009 r.), jest zgromadzenie osób entuzjastycznie nastawionych do podjęcia wyzwania kształtowania kariery w innowacyjnym biznesie opartym na bazie osiągnięć nauki. Połączenie wiedzy, umiejętności i kreatywności z doświadczeniem w biznesie jest, zdaniem organizatorów wydarzenia, idealną platformą do generowania nowych firm biotechnologicznych oraz wspierania nowoczesnej biogospodarki krajów Środkowej Europy, co jest strategicznym założeniem spotkania.
 
WCB EIT+ to spółka, której podstawowym zadaniem jest wspieranie gospodarki opartej na wiedzy w rejonie Dolnego Śląska. Odbywa się to poprzez działanie w trzech dziedzinach: nauce, innowacji i edukacji. Do najbardziej wspieranych przez instytucję dziedzin należą: nanotechnologia i bionanomateriały, biotechnologia i zaawansowane technologie medyczne oraz technologie informatyczne i komunikacyjne. Zadaniem WCB jest też reprezentowanie współpracujących z nim naukowców tak, aby ich odkrycia i wyniki badań mogły być wykorzystywane w przemyśle i codziennej działalności innowacyjnych firm.
 
Większościowym udziałowcem spółki jest gmina Wrocław, zaś pozostałymi: Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Politechnika Wrocławska, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Uniwersytet Wrocławski.
 
Jak mówią przedstawiciele WCB, prowadzenie przez instytucję zaawansowanych programów innowacji i rozbudowy biogospodarki opartej na wiedzy, w przyszłości może się przyczynić do zlokalizowania we Wrocławiu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT+). (KAP, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj