Decyzja EIT w Budapeszcie: Sukces Wrocławia i Wrocławskiego Centrum Badań EIT+
W momencie gdy światowi przywódcy próbowali w Kopenhadze dojść do jakiegokolwiek porozumienia w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatu, Wrocław reprezentowany przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ (WCB EIT+) staje się jednym z kluczowych ośrodków praktycznej realizacji nowej europejskiej inicjatywy związanej z zapobieganiem i przystosowaniem do zmian klimatu. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (European Institute of Innovation and Technology – EIT) z siedzibą w Budapeszcie, w dniu 16 grudnia 2009, rozstrzygnął konkurs na utworzenie Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Community – KIC) specjalizującej się w zagadnieniach klimatu (Klimatyczny KIC, Climate-KIC). WCB EIT+ jest członkiem zwycięskiego konsorcjum.
Prezydent Rafał Dutkiewicz i prezes WCB EIT+ Mirosław Miller, poinformowali, że efekty najświeższego (wyniki konkursu ogłoszono 16 grudnia) sukcesu Wrocławia, pojawią się już w styczniu w postaci konferencji inaugurującej EIT-KIC-RIC 18 – 19 stycznia 2010 w naszym mieście. Przedsięwzięcia w ramach Klimatycznego KIC będą realizowane we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Przyrodniczym.
Geneza
Unia Europejska w kwietniu 2008 roku powołała Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego w zakresie nowych i zasadniczych wyzwań ekonomicznych i społecznych. Siedziba instytutu mieści się w Budapeszcie (Węgry). EIT ma działać poprzez współpracę głównych ośrodków innowacji skupionych w kilku wyspecjalizowanych, w konkretnej dziedzinie, tzw. KIC-ach (Knowledge and Innovation Communities). Decyzją Rady Zarządzającej EIT było powołanie 16 grudnia br. KICu Klimatycznego. Pozostałe KICe to: energetyczny i informatyczny.
5 akademicko-przemysłowych węzłów (Co-location Centers) metropolitalnych (naukowo-przemysłowe węzły metropolitalne): – zielone kółka: Berlin, Londyn, Paryż, Randstad i Zurych,
6 węzłów Wspólnota Regionalnych Wdrożeń Innowacji (Regional Innovation Implementation Community – RIC) czyli naukowo- wdrożeniowo-edukacyjne węzły regionalne – żółte kółka: Dolny Śląsk, Hesja, Środkowe Węgry, Emilia Romagna, Walencja i West Midlands {mospagebreak}KIC Klimatyczny – struktura
WCB EIT+ jest korporacyjnym partnerem składającym sie z sześciu regionów Europy współpracujących z konsorcjum pięciu wiodących uczelni europejskich w tym Imperial College (Londyn) i ETH (Zurich) oraz dziesięciu, wiodących w dziedzinie innowacji, dużych firm m.in. CISCO, Shell, Thales czy Bayer. Cały zespół Klimatycznego KIC ma działać w kierunku opracowania i implementacji przełomowych rozwiązań dotyczących wyzwań związanych z klimatem. Wspomniane sześć regionów UE współpracując przez ostatni rok utworzyło konsorcjum regionów pod nazwą Wspólnota Regionalnych Wdrożeń Innowacji. Członkami RIC są Dolny Śląsk, Emilia Romagna, Hesja, Środkowe Węgry Walencja, West Midlands (Ryc. 1). Każdy z regionów skupionych w RIC bazuje na swoich wiodących uczelniach, firmach i władzach lokalnych. Rozwiązanie to zostało wypracowane w ostatnim roku w wyniku negocjacji pomiędzy dwoma niezależnymi konsorcjami przygotowującymi się do udziału w konkursie EIT na Klimatyczny KIC. Jedno, to bardzo silne konsorcjum akademicko-przemysłowe współpracujące od wielu lat wspierane organizacyjnie przez Mc Kinseya. Drugie to konsorcjum regionalne, do którego zostało zaproszone WCB EIT+, było organizowane przez Advanced West-Midlands. Jest to widomy przykład konstruktywnej i synergicznej współpracy początkowo konkurencyjnych zespołów.
KIC Klimatyczny – cele
Celem Klimatycznego KIC jest wypracowanie oraz wdrażanie nowych rozwiązań dotyczących produkcji, dystrybucji i konsumpcji dóbr w tym energii, żywności i wody w kontekście ochrony środowiska a w szczególności spraw dotyczących zmian klimatu. Działania Klimatycznego KIC będą się skupiać głównie na realizacji czterech badawczych innowacyjnych programów związanych z klimatem. Są to:
• badania zmian klimatu (w tym identyfikacja i weryfikacja naukowa przyczyn szeroko pojętych zmian klimatu w skali globalnej, regionalnej i metropolitalnej oraz rekonstrukcja tych zmian przy szczegółowej jakościowej i ilościowej ocenie roli człowieka).
• miasta niskowęglowe (w tym poszukiwanie nowych, skutecznie obniżających emisję CO2 w gospodarce metropolitalnej, rozwiązań, w szczególności dla przemysłu i transportu jak np. komunikacja miejska oparta o pojazdy elektryczne).
• źródła energii odnawialnej w szczególności biologicznych źródłach energii, oraz opracowywanie i implementacja nowych technologii pozyskiwania energii w oparciu o tradycyjne (np. węgiel) i nowe (np. głęboka geotermia, odpady) źródła, przy drastycznym obniżeniu emisji do środowiska.
• zintegrowana gospodarka wodna (gospodarka zasobami wodnymi i ściekami).
{mospagebreak}W tym samym czasie kiedy cały Klimatyczny KIC będzie prowadził zaawansowane pogramy badawcze, RIC będzie dodatkowo prowadził programy szkoleniowe dla praktyków, których celem będzie rozwój nowej generacji wysoko wykwalifikowanych kadr specjalizujących się w szeroko pojętej gospodarce niskowęglowej. Program ten pod nazwą Pioneers into Practice będzie łączył w sobie m.in. trzy miesięczne pobyty w celu szkolenia i uzyskania doświadczenia, oraz udział w warsztatach i innych przedsięwzięciach praktycznych, w różnych zakresach działania Klimatycznego KIC. Przewidywany roczny koszt tego programu to około 5 mln euro. Powyższe rozwiązanie jest unikalne, gdyż idzie o krok dalej, aniżeli oryginalna koncepcja EIT. Utworzy ono ścieżki szerokich i szybkich wdrożeń dla nowych rozwiązań poprzez przygotowanie stosownych kadr dla administracji, przemysłu i nauki. Jednocześnie tworzyć się będzie pierwsza sieć w skali europejskiej zajmująca się zagadnieniem klimatu na skalę co najmniej kontynentalną i bezpośrednio ułatwiająca życie obywateli. Po raz pierwszy włączone są do konsorcjum akademicko-biznesowego władze regionalne implementujące i testujące proponowane rozwiązania naukowo-inżynierskie.
Czas i budżet
EIT przewiduje, że KICe będą działały przez okres od siedmiu do piętnastu lat. Finansowanie Klimatycznego KIC z EIT ma do roku 2013 wynosić około 120 mln Euro. Pozostałe fundusze będą pochodzić ze źródeł krajowych i regionalnych, dofinansowania UE, współpracujących przedsiębiorstw i dotacji prywatnych.
Spodziewane efekty
Klimatyczny KIC będzie europejskim liderem w zakresie szerokiej problematyki związanej ze zmianami klimatu i adaptacją do tych zmian, oferując unikalną kombinację współpracy uczelni, przemysłu i regionów w miejscach gdzie będą mogły być wprowadzane innowacje i wdrażane patenty. Regiony będą korzystały z zaawansowanych szkoleń w zakresie nowych umiejętności tworzenia nowych przedsięwzięć biznesowych w tym tzw. spin-outs, oraz wspomagały rozwój rynku dla firm specjalizujących się w działalności niskowęglowej i innowacyjnej. Regiony te staną się kluczowymi graczami w zakresie innowacji. KIC dla regionom znak firmowy wspomagający uzyskiwanie środków finansowych i będzie magnesem przyciągającym utalentowane osoby to współpracy z całej Europy.
Wrocławski węzeł RIC w Klimatycznym KIC
Koordynatorem działalności polskiego węzła RIC jest WCB EIT+. Głównymi partnerami akademickimi są uczelnie wrocławskie z główną rolą Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego. Działania zmierzające do udziału w KIC i RIC po stronie Wrocławia leżały głównie po stronie prezydenta R. Dutkiewicza – w szczególności inicjatywa i pierwsze kontakty m.in. w Imperial College. Przygotowanie koncepcji wrocławskiego węzła oraz negocjacje prowadzili profesorowie M-O. Jędrysek, M. Miller i S. Szafert (WCB EIT+) oraz prof. J. Langer (UM).
Pierwszy krok
W dniach 18 i 19 stycznia 2010 odbędzie się we Wrocławiu konferencja inaugurująca działalność RIC. Zapadną ustalenia dotyczące harmonogramu prac RIC. Organizatorem i gospodarzem jest WCB EIT+.
/www.wcb.eitplus.pl
Zaloguj się Logowanie