Wprowadzenie nowych klas leków na cukrzycę wpłynie pozytywnie na rynek terapii diabetologicznych w Europie. Insuliny długodziałające mają szansę przejąć dużą część rynku w nadchodzących latach. Niepokojąco duży wskaźnik zachorowań na cukrzycę i wzrost liczby diabetyków w ostatnim roku skłonił branżę farmaceutyczną do większego zaangażowania się w sektorze terapii diabetologicznych.
Obecnie w przygotowaniu znajduje się wiele efektywnych receptur, zatem konkurencja na rynku w najbliższych latach znacząco wzrośnie.
Z nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. Europejski rynek terapii przeciwcukrzycowych wynika, że rynek uzyskał w roku 2010 przychody w wysokościokoło 8,60 mld USD i ocenia się, że do roku 2017 przychody rynku osiągną wartośćokoło 13,97 mld USD, przy średniej rocznej stopie wzrostu (CAGR) rzędu 7,2% w latach 2010-2017.
„W 2010 r. największy stopień zachorowalności na cukrzycę w Europie odnotowano w Niemczech – było tam około 7,4 mln pacjentów. Na kolejnych miejscach znalazły się Francja, Włochy i Hiszpania” – stwierdzają analitycy Frost & Sullivan. „Zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Cukrzycowej (International Diabetes Federation, IDF), tempo występowania tej choroby do 2030 r. zwiększy się i według prognoz będzie rosło również w niewielkich regionach, takich jak kraje Beneluksu i Skandynawia”.
Rynek insuliny jest zdominowany przez nowoczesne insuliny i analogi insuliny. Dużą częśc rynku zagospodarują w przyszłości insuliny długodziałające. Nowe klasy leków zajmą najważniejsze miejsce w segmencie doustnych leków przeciwcukrzycowych.
Wysokie koszty terapii przeciwcukrzycowych stały się globalnym problemem, zwłaszcza dla grup społeczeństwa o średnich i niskich dochodach. Uczestnicy rynku w tym obszarze zmagają się z presją cenową; jednak duża konkurencja, udoskonalone terapie oraz wprowadzenie leków biopodobnych powinny pomóc rozwiązać problem cen.
Kwestie bezpieczeństwa oraz efektów ubocznych przyczyniły się do powstania pewnych obaw wśród podmiotów operujących na rynku. Czynnik ten będzie miał wpływ na rozwój globalnego sektora, biorąc pod uwagę konieczność spełnienia rygorystycznych wymogów Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency, EMA) oraz amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA). W związku z tym zaostrzy się kontrola dotycząca skuteczności i bezpieczeństwa leków. Na rynku pojawiają się nowe typy produktów, zatem kwestie bezpieczeństwa będą w przyszłości kluczowe.
W celu zapewnienia rozwoju rynku, konieczne jest uświadamianie chorych w zakresie zarządzania cukrzycą. Pacjenci potrzebują dostępu do interdyscyplinarnych zespołów opieki zdrowotnej, posiadających wiedzę na temat wprowadzanych innowacji i będących w stanie pomóc w rozwijaniu i dostosowaniu planów leczenia. Niezbędne jest również uświadamianie pacjentom znaczenia stosowania odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych.
Zaloguj się Logowanie