Wolny handel z Koreą Południową

Od 1 lipca w życie wchodzi umowa o wolnym handlu między UE a Koreą Południową. Jej zakres oraz tempo przewidzianej w niej liberalizacji celnej są bezprecedensowe. Umowa daje nowe możliwości usuwania istotnych barier we wszystkich sektorach, takich jak przemysł samochodowy, farmaceutyczny i elektroniczny. 

Jest to jednocześnie pierwsza tego typu umowa zawarta między UE a państwem azjatyckim. W ciągu 5 lat od wejścia w życie umowy Korea Południowa i UE wyeliminują 98,7 proc. ceł w ujęciu wartości wymiany handlowej. Do końca okresów przejściowych zniesione zostaną cła przywozowe na wszystkie produkty przemysłowe i na większość produktów rolnych, z kilkoma wyjątkami, takimi jak ryż.

- Ta umowa jest najbardziej ambitnym porozumieniem handlowym zawartym dotąd przez UE i powinna stać się punktem zwrotnym w naszych relacjach handlowych z Azją. Dzięki zdecydowanej obniżce ceł już w pierwszym roku obowiązywania umowy europejscy eksporterzy zaoszczędzą 850 mln euro. Kiedy zniesiemy wszystkie cła, kwota ta powinna się podwoić – powiedział europejski komisarz ds. handlu Karel De Gucht.

Szacuje się, że dzięki tej umowie w ciągu 20 najbliższych lat dwustronna wymiana handlowa między UE a Koreą Południową będzie ponad dwukrotnie większa, niż gdyby umowa taka nie została zawarta. Według innych szacunków dzięki niej eksport unijny zwiększy się o 19 mld euro.

Umowa o wolnym handlu zwiększy także dostęp do rynku usług i inwestycji oraz pozwoli na znaczne postępy w dziedzinach m.in. własności intelektualnej, zamówień publicznych, polityki konkurencji oraz powiązań handlu ze zrównoważonym rozwojem.

Negocjacje dotyczące umowy o wolnym handlu między UE i Koreą Południową rozpoczęły się w kwietniu 2007 r. Zanim parafowano dokument dnia 15 października 2009 r., odbyło się 8 rund negocjacyjnych. Dnia 6 października 2010 r. umowę podpisali: komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht, minister spraw zagranicznych Belgii Steven Vanackere w imieniu prezydencji Rady Unii Europejskiej oraz minister handlu Republiki Korei Kim Jong-hoon. Dnia 17 lutego 2011 r. umowa zyskała poparcie Parlamentu Europejskiego. Data jej tymczasowego wejścia w życie to 1 lipca 2011 r. Oznacza to, że będzie ona stosowana natychmiastowo w oczekiwaniu na jej pełne wejście w życie w chwili, gdy wszystkie państwa członkowskie ją ratyfikują zgodnie z własnym prawodawstwem i procedurami.

Wartość handlu towarami między UE i Koreą w 2010 r. wyniosła około 66 mld euro. UE odnotowuje obecnie deficyt w wymianie handlowej z Koreą Południową, chociaż trendy wskazują, że rynek koreański oferuje znaczący potencjał wzrostu. Z kolei w odniesieniu do produktów takich jak chemikalia, wyroby farmaceutyczne, części samochodowe, maszyny przemysłowe, obuwie, sprzęt medyczny, metale nieżelazne, żelazo i stal, skóra i futra, drewno, ceramika oraz szkło Unia Europejska odnotowuje istotną nadwyżkę handlową.

Również w przypadku produktów rolnych Korea Południowa jest jednym z ważniejszych na świecie rynków eksportowych dla rolników UE, którzy rocznie dokonują na nim sprzedaży wartej ponad 1 mld euro. W przypadku usług UE odnotowuje w handlu z Koreą nadwyżkę w wysokości 2,1 mld euro – wartość wywozu usług w 2009 r. wyniosła 6 mld euro, a wartość przywozu – 3,9 mld euro.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj