Wiek dojrzały to zaleta, nie wada

W ciągu najbliższych lat liczba ludności Polski będzie się zmniejszać. Proces starzenia społeczeństwa będzie się pogłębiał. Jednocześnie spadać będzie liczba ludności w wieku produkcyjnym, a wzrośnie w wieku nieprodukcyjnym. W związku z przypadającym dziś Międzynarodowym Dniem Seniora, Konfederacja Pracodawców Polskich, zwraca uwagę pracodawców na korzyści, wynikające z wprowadzenia w firmach programów zarządzania wiekiem.

Podstawową wartością osób w wieku dojrzałym jest doświadczenie zawodowe. Pracownicy z długim stażem wnoszą do firm takie wartości, jak lojalność, dyscyplina, poczucie obowiązku i odpowiedzialności za dobro zakładu pracy.
 
Według Konfederacji, szczególnie ważne jest stworzenie takich instytucjonalnych rozwiązań, które umożliwią stałe podnoszenie pracownikom kompetencji i kwalifikacji przez cały okres życia zawodowego tzw. system kształcenia ustawicznego. Wiele elementów do budowania tego systemu jest już dostępnych dla pracodawców.
 
Do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy został wprowadzony przepis, zwalniający z obowiązku płacenia składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za osoby w wieku 50+. Osoby już zatrudnione mogą uzyskać od starosty dofinansowanie na przekwalifikowanie się.
 
KPP nie zgadza się z opinią, że osoby w wieku dojrzałym są gorszymi pracownikami. Zrealizowane projekty w ramach programu unijnego EQAL dowodzą, że w każdej osobie, niezależnie od wieku można wyrobić postawę kreatywności i mobilności.
 
W opinii KPP, wiele dobrych rozwiązań można wprowadzić w firmach w ramach pozyskiwania funduszy unijnych. Duże możliwości w zakresie wsparcia przedsiębiorstw i ich pracowników (45+) stwarza Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL). Umożliwia on realizację projektów o charakterze ogólnym i specjalistycznych szkoleń oraz doradztwa związanego ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw w zakresie m.in.: zarządzania, identyfikacji potrzeb w zakresie kwalifikacji pracowników, organizacji pracy, zarządzania BHP, elastycznych form pracy, wdrażania technologii produkcyjnych przyjaznych środowisku, wykorzystania w prowadzonej działalności technologii informacyjnych i komunikacyjnych. (Konfederacja Pracodawców Polskich)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj