Doświadczenia związane z transformacją ustrojową, sprawy gospodarcze i rozwój kontaktów międzyrządowych były głównymi tematami spotkania wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z ministrem spraw zagranicznych Indonezji Marty Natalegawy. Rozmowy odbyły się 2 lipca 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Wicepremier poinformował ministra Natalegawy, że dzięki prowadzeniu otwartej polityki gospodarczej działalność w Polsce prowadzą firmy z całego świata, reprezentujące wiele gałęzi przemysłu i sektorów usług – Było to możliwe po 20 latach zmian systemowych oraz wprowadzeniu zachęt inwestycyjnych dla przedsiębiorców z zagranicy– powiedział.
Dodał, że Polska jest liderem Europy Środkowo-Wschodniej, w której położonych jest m.in. 9 krajów Unii Europejskiej. – Podobnie Indonezja przewodzi grupie ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) – przypomniał. – Wiodąca rola regionalna naszych krajów może sprzyjać rozwojowi kontaktów biznesowych – podkreślił wicepremier Pawlak.
Jak zauważył wicepremier, polsko-indonezyjskie relacje gospodarcze powinny wzbogacić częstsze spotkania dwustronne między obydwoma rządami. – Dla przedsiębiorców z naszych krajów najważniejsza jest likwidacja barier administracyjnych w prowadzeniu biznesu zarówno w Polsce, jak i w Indonezji. Ułatwią ją częstsze kontakty polskiej i indonezyjskiej administracji – powiedział Waldemar Pawlak.
Z kolei minister Natalegawy przypomniał o współpracy między Polską a Indonezją w obszarze redukcji gazów cieplarnianych. – Temat zmian klimatu podejmowany był m.in. podczas konferencji na Bali, a potem w Poznaniu. Zależy nam na dalszej kooperacji w tym zakresie – zaznaczył. {mospagebreak}Przedstawił również najważniejsze zalety zacieśniania relacji z grupą ASEAN. – Jesteśmy organizacją skupiającą kraje, w których żyje ponad 500 mln ludzi. Mamy też bliskie kontakty z Chinami. To niezwykła szansa na rozwój współpracy gospodarczej z całym rynkiem azjatyckim – podkreślił minister Natalegawy.
Minister spraw zagranicznych Indonezji przebywał w Polsce w związku z udziałem w spotkaniu „High Level Democracy Meeting – Kraków 2010”, które odbywa się 2-4 lipca 2010 r.
Polsko-indonezyjskie obroty handlowe wyniosły w 2009 r. 563,5 mln dol., z czego polski eksport stanowił 84,5 mln dol. (wzrost o prawie 47 proc. w porównaniu z 2008 r.). Wśród najważniejszych pozycji w eksporcie z Polski do Indonezji jest broń i amunicja (38,5 proc. eksportu), maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne (24 proc.) oraz produkty przemysłu chemicznego (17 proc.)
/Ministerstwo Gospodarki
Zaloguj się Logowanie