Frisomat
Wiaty rolnicze to proste, ale bardzo praktyczne konstrukcje, które przydadzą się w praktycznie każdym gospodarstwie rolnym. Hale na maszyny rolnicze to także najpopularniejszy rodzaj konstrukcji stalowych, spotykany w polskich gospodarstwach. Sprawdźmy, jak wybrać idealny projekt wiaty rolniczej, na co zwrócić uwagę przy jej budowie i jak postawić ją najszybciej.
Projekt wiaty stalowej dla rolnictwa
Część właścicieli gospodarstw rolnych nadal decyduje się na samodzielną budowę wiaty na maszyny rolnicze, często z materiałów, które są akurat pod ręką. Taka prowizoryczna konstrukcja może nie spełniać dobrze swoich funkcji, a w ekstremalnych przypadkach może być zagrożeniem dla przechowywanych w niej maszyn. – Biorąc pod uwagę wysoką wartość maszyn rolniczych, warto postawić na profesjonalne rozwiązanie, które zapewni im odpowiednią ochronę i będzie praktyczne w codziennym użytkowaniu. Jeśli do tego zależy nam na krótkim czasie budowy to wybór jest właściwie jeden – stalowa wiata na maszyny rolnicze – podsumowuje ekspert z firmy Frisomat.pl.
Podstawowe zalety rolniczych wiat i hal stalowych
- Krótki czas budowy – niewielka wiata może powstać nawet w kilka dni. Jest to czas nieporównywalnie krótszy niż ten potrzebny na budowę murowanej wiaty czy hali.
- W razie konieczności stalową wiatę czy nawet halę rolniczą możemy rozebrać i przenieść lub sprzedać. W przypadku sprzedaży zwróci nam się znaczna część inwestycji. Z oczywistych względów łatwe przeniesienie czy sprzedaż samego budynku byłoby niemożliwe w przypadku hali murowanej.
- Modułowość, czyli możliwość prostej rozbudowy wiaty, przypadku zwiększenia parku maszyn. Rozbudowa budynku murowanego jest często utrudniona, a na pewno dużo droższa niż rozbudowa modułowej wiaty rolniczej.
- Brak kosztów utrzymania i odporność na czynniki atmosferyczne.
Gdzie zlokalizować wiatę na maszyny rolnicze?
Zanim rozpoczniemy budowę stalowej wiaty rolniczej, warto dobrze zastanowić się nad jej lokalizacją. Przed wyborem miejsca na wiatę rolniczą warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- Możliwość swobodnego manewrowania maszynami rolniczymi przy wjeździe lub wyjeździe spod wiaty.
- Kierunek, z którego najczęściej wieją wiatry – wiata powinna być usytuowana w taki sposób, aby silny wiatr nie dostawał się pod wiatę. W przypadku bardzo silnego wiatru może to doprowadzić do uszkodzenia ścian lub dachu. Oczywiście w tej kwestii możemy zabezpieczyć się jedynie częściowo, ustawiając wiatę optymalnie do kierunku, z którego zazwyczaj wieje wiatr.
- Obecność wysokich drzew – umiejscowione przed wiatą duże drzewa mogą sprawić nam sporo kłopotów jesienią. Opadające liście mogą być wwiewane pod wiatę, a ich usuwanie z maszyn rolniczych będzie żmudną pracą.
Hale stalowe dla rolnictwa – inne zastosowania
Wiaty rolnicze to oczywiście nie jedyne stalowe konstrukcje stosowane powszechnie w gospodarstwach rolnych. Wykonawcy hal stalowych posiadają w swojej ofercie szereg konstrukcji specjalnie przystosowanych do różnych aspektów działalności rolniczej. Są to między innymi:
- Kurniki stalowe – trwałe i niewymagające konserwacji konstrukcje, które można łatwo zintegrować z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie hodowli drobiu. Odpowiednia izolacja i wentylacja stosowana w stalowych kurnikach może znacząco zmniejszyć ewentualne koszty eksploatacji.
- Przechowalnie warzyw i owoców – specjalne hale stalowe przystosowane do długoterminowego składowania płodów rolnych.
- Stalowe hale inwentarskie – zapewniające optymalne warunki do hodowli trzody i bydła oraz pozwalające na łatwą rozbudowę w przypadku zwiększenia liczebności obsady.
- Magazyny materiałów sypkich, czyli konstrukcje stalowe zaprojektowane z myślą o przechowywaniu zbóż w optymalnych warunkach i bez szkody dla surowca.
Wiaty na maszyny rolnicze i hale stalowe to nowoczesne rozwiązanie na miarę gospodarstw XXI wieku. Zalety tego rodzaju konstrukcji stalowych sprawiają, że stopniowo wypierają one przestarzałe, gospodarcze budynki murowane.
Zaloguj się Logowanie