 |
Od kilku tygodni samorządy mogą występować o maksymalne dofinansowanie unijne m.in. dla projektów wodno-kanalizacyjnych. Komisja Europejska zniosła wymogi dotyczące stosowania tzw. „luki finansowej” w projektach generujących dochód, których wartość nie przekracza 1 mln euro. Znowelizowany pod koniec grudnia art. 55 rozporządzenia ogólnego 1083/2006 „Projekty generujące dochód” zniósł obowiązek stosowania zasad
|
określonych w ustępach 1-4 art. 55 rozporządzenia wobec wszystkich projektów współfinansowanych z EFS oraz tych projektów współfinansowanych z EFRR lub Funduszu Spójności, których całkowity koszt nie przekracza 1 mln euro. Zmienione zasady będą miały zastosowanie do projektów z perspektywy 2007-2013 zrealizowanych po 1 sierpnia 2006 r.
W praktyce oznaczać to będzie przyznawanie tym projektom dofinansowania w wysokości wynikającej ze szczegółowego opisu priorytetów danego programu, bez obniżania tego dofinansowania na zasadach tzw. „luki w finansowaniu”.
Zdaniem Przemysława Daleckiego, dyrektora w Departamencie Programów Regionalnych w UM woj. pomorskiego jest to bardzo dobra wiadomość dla beneficjentów realizujących mniejsze projekty oraz dla urzędów marszałkowskich, którym ubędzie część obowiązków związanych z analizą finansową i monitorowaniem tych projektów.
- Do tej pory beneficjenci projektów generujących dochód obliczając poziom dofinansowania nie występowali o kwotę maksymalną przewidzianą przez program dla danego typu projektów. Musieli go obniżyć o kwotę planowanych przychodów, jakie będzie przynosił projekt. W efekcie powstawała tzw. „luka finansowa”, którą należało uwzględnić we wniosku o dofinansowanie – tłumaczy Dalecki.
Jak podkreśla, często dochodziło do sytuacji, kiedy był określony maksymalny poziom dofinansowania, a większość beneficjentów występowała o kwoty znacznie niższe. – Z naszych danych wynika, że luka finansowa pomniejszała wartość przyznawanego dofinansowania najczęściej o kilka, kilkanaście procent. Bywało też, że kwota dotacji była niższa z tego tytułu nawet o 20 proc – dodaje dyrektor.
Oprócz ułatwień, nowe przepisy mogą wprowadzić też sporo zamieszania. Chodzi o zapis, zgodnie z którym nowe zasady obowiązują z mocą wsteczną, tj. od 1 sierpnia 2006.
- Moim zdaniem ten kto stworzył zapis o tym, że rozporzadzenie obowiązuje wstecz nie do końca zastanowił się nad jego skutkami – uważa Dalecki. Jego zdaniem mogą pojawić się roszczenia beneficjentów, którzy otrzymali dofinansownaie, a teraz domagają się przyznania zwrotu potrącenia wynikającego z zastosowania „luki finansowej”.
Projekt generujący dochód oznacza jakąkolwiek operację obejmującą inwestycję w infrastrukturę, korzystanie z której podlega opłatom ponoszonym bezpośrednio przez korzystających lub jakąkolwiek operację pociągającą za sobą sprzedaż gruntu lub budynków lub dzierżawę gruntu lub najem budynków, lub jakiekolwiek inne odpłatne świadczenie usług. (PAP/mp/)
Zaloguj się Logowanie