Wdrożenie SIO wymaga edukacji

Bez odpowiednich szkoleń potencjał, jaki daje nowa ustawa o systemie informacji oświatowej, może nie zostać w pełni wykorzystany. Samorządowcy apelują o szeroką akcję edukacyjną.

Projekt ustawy o systemie informacji oświatowej ponownie wrócił do zaopiniowania przez zespoły edukacji oraz społeczeństwa informacyjnego KWRiST.

Samorządowcy są zgodni – nowa ustawa jest bardzo potrzebna. Jak mówią, obecny system informacji oświatowej jest niedoskonały: oparty na założeniach sprzed lat, trudny do wykorzystywania, a jego przygotowanie wymaga ogromnego nakładu pracy.

- Wszyscy wyczekujemy tej ustawy, mamy świadomość, że powinna jak najszybciej przejść proces legislacyjny – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor lubelskiego wydziału edukacji.

Strona samorządowa zespołu edukacji KWRiST podkreślała jednak, że nowy SIO to również ogromne przedsięwzięcie i samorządy potrzebują wsparcia w jego prawidłowym przeprowadzeniu.

- Rozważmy możliwość uruchomienia stałego doradztwa dla jst na etapie wdrażania nowego systemu – przez pierwszy rok, półtora od jego wprowadzenia – apelował Marek Wójcik, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich.

Jego zdaniem warto przemyśleć także uruchomienie środków z EFS na akcję edukacyjną, by możliwie najłagodniej przejść moment wdrożenia nowego systemu.

- Chodzi nie tylko o szkolenia w zakresie informatycznym, ale też o przekazywanie wiedzy o możliwościach SIO, o tym jak wykorzystać te informacje do sprawnego zarządzania oświatą – podkreślał Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Również zdaniem Ewy Dumkiewicz-Sprawki szkolenia są niezbędne. – Przedsięwzięcie, które koreluje współpracę komórek oświatowych z innymi komórkami w urzędzie – a tak jest w przypadku SIO – powinno być wdrażane ze stałym doradztwem, przy zaplanowaniu dużej ilości szkoleń – mówiła.

Dyrektor lubelskiego wydziału oświaty przekonywała, że o ustawie powinno się bardzo dużo mówić, a o możliwościach, które daje, informować również wójtów, burmistrzów.

Jak zapewnia MEN, są przewidziane formy wsparcia samorządów przy wdrażaniu systemu. Planowany jest e-learning dla nowego oprogramowania, uruchomiony zostanie również portal, na którym będą prezentowane m.in. najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami.

- Ministerstwo zaplanuje szkolenia wprowadzające – deklarowała wiceminister edukacji, Lilla Jaroń i zapewniała, że samorządy otrzymają w tym zakresie wsparcie.

Zespół edukacji KWRiST podtrzymał pozytywną opinię dla projektu. Ewentualne uwagi dotyczące kwestii technicznych i bezpieczeństwa danych ma zgłosić zespół ds. społeczeństwa informacyjnego. Jeszcze pod koniec września ustawą może zająć się rząd.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj