Już na ponad 70% wszystkich unijnych środków z budżetu na lata 2007-2013 zostały podpisane umowy. Wciąż jednak można zdobyć dofinansowanie w tegorocznych konkursach.
– Na przykład wsparcie będą mogli uzyskać przedsiębiorcy na projekty internetowe, na projekty związane z tworzeniem platform elektronicznych, na projekty badawczo-rozwojowe - wylicza Jerzy Kwieciński, ekspert ds. funduszy unijnych, były wiceminister rozwoju regionalnego.
W marcu przewidywany jest nabór na wdrożenie wynalazku w działalności gospodarczej. Jest to konkurs pilotażowy, na który przeznaczonych jest 217 mln euro.
Wciąż w tym roku o dofinansowanie będą mogli się starać przedsiębiorcy, którzy chcą opatentować swoje wynalazki za granicą. Na to wsparcie PARP zarezerwował 35 mln zł. Wnioski można składać do wyczerpania tej kwoty.
Począwszy od marca przewidywane są trzy nabory wniosków dla tych, którzy chcą otrzymać wsparcie na promocje swoich produktów lub usług za granicą. Budżet działania Paszport do eksportu wyniesie około 324 mln zł
Nadal będą pieniądze na rozwój swojego pierwszego biznesu. Uruchomione one zostaną w pilotażowo.
- Zamiast dotacji na rozpoczęcie działalności w tym roku będą możliwe pieniądze w postaci preferencyjnej pożyczki na otwarcie swojego pierwszego biznesu – informuje Jerzy Kwieciński.
Będą też trzy nabory wniosków, po 143 mln zł każdy, dla tych, którzy także startują ze swoim biznesem, a dokładnie biznesem w sieci. Konkursy na to działanie od początku uruchomienia cieszyły się ogromną popularnością.
Także trzy nabory, tyle że na ponad dwukrotnie wyższą kwotę każdy, będą na działanie 8.2, czyli dofinansowanie wdrożenia elektronicznego systemu typu B2B, który ułatwia współpracę pomiędzy firmą a jej kontrahentami. Pierwszy nabór na to działanie przewidywany jest już w lutym.
Zaloguj się Logowanie