Spróbujemy pobić rekord jesiennej edycji, kiedy krew oddało 526 osób. Wampiriada odbywa się na Politechnice Gdańskiej po raz dwunasty. Dwa razy w roku, zawsze wiosną i jesienią. Zapraszamy do nowego budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki od poniedziałku – 31 maja do środy – 2 czerwca w godz. 9-15.
Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że w Gdańsku przeprowadza się sporo zabiegów kardiologicznych, nawet transplantacje serca, a podczas tego rodzaju operacji potrzebne jest sporo krwi, bo od sześciu do ośmiu dawców.
W społeczności akademickiej jest wielu krwiodawców. Bilans sześciu lat można szacować na ponad 1500 litrów. – Zaczęłam oddawać w wieku 13 lat, kiedy przygotowywałam się do operacji kręgosłupa, bo cierpiałam na głęboką skoliozą – opowiada
Dorota Rejterada z III roku matematyki. – Wtedy oddałam krew dla siebie, ale potem zaczęłam oddawać także dla innych ludzi.
Dorota wspiera akcję dwa-trzy razy do roku. Nic dziwnego. Jej dziadek był krwiodawcą, brat oddaje krew, młodszy brat też już oddał dwa razy.
Namawiamy wszystkich, którzy czują się zdrowi i są w stanie przeżyć ukłucie igłą, aby także w swoich rodzinach zapoczątkowały tę szlachetną tradycję.
Kandydaci na dawców zostaną na miejscu zbadani i spisani. Pieczę nad techniczną stroną przedsięwzięcia sprawować będą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, zaopatrzeni w specjalistyczną aparaturę medyczną.
Uwaga! Na pobór trzeba przynieść dowód tożsamości.
Dawcy otrzymają usprawiedliwienie nieobecności w pracy lub na zajęciach uczelnianych. Przed wyjściem z „laboratorium” zostaną zaopatrzeni w osiem tabliczek czekolady.
Organizatorem Wampiriady jest Klub Honorowych Dawców Krwi „Młodzi” przy Politechnice Gdańskiej.
Dawcą może zostać osoba licząca nie mniej niż 18 i nie więcej niż 65 lat, ważąca przynajmniej 50 kilogramów. Ważne, by oddający krew na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy nie tatuował ciała, nie przekłuwał uszu i innych części ciała, ani nie przechodził badań diagnostycznych i zabiegów endoskopowych: gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii. Musi też minąć co najmniej pół roku od leczenia krwią lub jej składnikami.
Jednorazowo można oddać 450 ml krwi.
/Biuro Prasowe Politechnika Gdańska
Zaloguj się Logowanie