W stronę innowacji. 3 ważne rzeczy dla prowadzących biznes w dobie smartfonów
Według badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej w grudniu 2018 roku niemal 75% Polaków przyznawało się do codziennego używania smartfonów. Badania GUS wykazały z kolei, że w grupie najmłodszych konsumentów (16–24 lat) korzysta z nich aż 91% ankietowanych. Jaki ma to związek z prowadzeniem biznesu? Smartfony wyrabiają u wielu osób przyzwyczajenie, że wszystko znajduje się na wyciągnięcie ręki. Tego samego ludzie oczekują w relacjach biznesowych. Również sprzedaż powinna być według nich możliwa wszędzie, o dowolnej godzinie, a personel firmy powinien być zawsze dostępny dla potencjalnych klientów. Jak to osiągnąć?
Uelastycznij płatności
Jednym z aspektów biznesu, który zmienia się najszybciej, jest podejście do kwestii płatności. Jeszcze niedawno standardem była płatność gotówką. Płatności zbliżeniowe pojawiły się na rynku zaledwie 10 lat temu, a już w tej chwili za ich pomocą przeprowadzanych jest aż 80% transakcji kartą. Część właścicieli małych przedsiębiorstw postrzega jednak terminale płatnicze jako rozwiązanie kosztowne i boi się na nie zdecydować. Nic bardziej mylnego – świetnym przykładem może być rozwiązanie SoftPOS Polskich ePłatności, pozwalające zmienić smartfon w terminal płatniczy. SoftPOS PeP to aplikacja na smartfon umożliwiająca przyjmowanie płatności kartą, telefonem czy innym gadżetem płatniczym w technologii zbliżeniowej. W ramach Programu Polska Bezgotówkowa Polskie ePłatności oferują nie tylko bezpłatny okres używania terminala w smartfonie przez 12 miesięcy, ale także dostarczają przedsiębiorcy nowoczesny telefon. Rozwiązane pozwala nie tylko zaoszczędzić koszty, ale również zwiększyć mobilność pracowników. Nie bez znaczenia jest także aspekt wizerunkowy – korzystanie z tak innowacyjnych rozwiązań pozwala budować wrażenie, że firma jest nowoczesna. Według niektórych badań możliwość korzystania z terminali płatniczych może zwiększyć sprzedaż detaliczną nawet o 40%.
Przenieś część biznesu do sieci
Prosta strona internetowa to w dzisiejszych czasach niezbędna wizytówka każdego rodzaju działalności. Warto jednak pomyśleć o rozszerzeniu jej funkcjonalności o konkretne działania, jakie klienci mogą za jej pomocą wykonywać.
Nawet niewielka i skoncentrowana na rynku lokalnym sprzedaż powinna być wspomagana internetowo. Świetnym rozwiązaniem dla małych sklepów jest możliwość zamówienia towarów z wyprzedzeniem, a następnie odbiór w określonym punkcie – dzięki temu klient zawsze będzie miał pewność, że znajdzie u nas to, czego poszukuje. Zaletą stworzenia własnej strony zakupowej jest również jej wpływ na pozycjonowanie naszej witryny – nazwa sklepu będzie widoczna również dla internautów szukających konkretnych produktów, a stąd już tylko krok do zakupu. W przypadku firm usługowych dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie wirtualnego kalendarza i umożliwianie klientom rejestracji wizyt na konkretną godzinę.
Pozostań w kontakcie z fanami
Standardem w biznesie jest już również prowadzenie komunikacji poprzez portale społecznościowe. Absolutnie niezbędnym narzędziem w kreowaniu nawet małej, lokalnej marki jest fanpage na Facebooku. Służy on nie tylko do komunikowania klientom o nowych usługach czy promocjach, ale przede wszystkim budowaniu zasięgów – bazy osób potencjalnie zainteresowanych ofertą. Aby to osiągnąć, warto publikować również posty luźno związane z prowadzoną działalnością, a także zdjęcia (zbiór dobrych fotografii posłużyć może również do prowadzenia konta na Instagramie). Ze zwiększoną ilością reakcji fanów spotkamy się, zadając im pytania lub publikując ankiety.
Prowadząc profile w mediach społecznościowych, koniecznie trzeba pamiętać o bezpośredniej interakcji z fanami – ich komentarzy czy wiadomości prywatnych nie można pozostawiać bez odpowiedzi, a krytyczne uwagi muszą spotykać się z kulturalnym odzewem.
Nawet mała firma, by utrzymać się na rynku, nie może uciec od korzystania z najnowszej techniki. Wybierając konkretne rozwiązania, warto sięgać po te, które pomogą kształtować wizerunek przedsiębiorstwa, nie generując przy tym zawyżonych kosztów.
Zaloguj się Logowanie