W Sejmie pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

W Sejmie odbyło się 8 maja pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt przewiduje m.in. umożliwienie samorządom przyznawania stypendiów studentom i doktorantom. Projekt nowelizacji, którego autorami są posłowie Platformy Obywatelskiej, trafił do prac sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Zgodnie z projektem, samorządy oraz osoby fizyczne lub osoby prawne, np. fundacje

i stowarzyszenia będą mogły przyznawać stypendia studentom i doktorantom.

Według posłów PO, obecne przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym uniemożliwiają samorządom przyznawanie wprost stypendiów dla studentów i doktorantów, w tym w szczególności pochodzących ze środków unijnych.

 
"Procedura wygląda w ten sposób, że samorząd musi wystąpić do ministra, minister przekazuje wniosek do Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, a Rada opiniuje ten wniosek. Bardzo często te wnioski nie spełniają wymogów stypendialnych, ponieważ samorządy nie do końca są zorientowane jakie są zasady" – tłumaczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNISW) Grażyna Prawelska-Skrzypek.
 
W przypadku fundatorów takich jak np. stowarzyszenia czy fundacje, projekt umożliwia im przyznawanie stypendiów dla studentów czy doktorantów dopiero po zatwierdzeniu przez właściwego ministra oraz zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Stypendia te mają promować jedynie wyniki w nauce.
 
Jak uzasadniała posłanka PO Krystyna Skowrońska, proponowane zmiany "znacznie poszerzą krąg osób korzystających z pomocy materialnej i ułatwią dostęp do szkolnictwa wyższego młodzieży szczególnie uzdolnionej".
 
W projekcie wprowadzono także przepis, który umożliwia ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego zlecanie uczelniom wojskowym, służb państwowych, artystycznym, medycznym i morskim tzw. realizacji kierunków zamawianych, czyli tych które są strategiczne dla gospodarki kraju.
 
Zmiana ta spowoduje, że uczelnie te będą mogły finansować ze środków unijnych za pośrednictwem MNISW realizację takich kierunków jak np. budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka, elektrotechnika, matematyka, biotechnologia, mechanika i budowa maszyn.
 
Do tej pory z środków finansowych UE na tzw. kierunki zamawiane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki mogą korzystać jedynie te uczelnie, które wyłącznie podlegają ministerstwu nauki.
 
Jak mówiła Prawelska-Skrzypek, przykładem uczelni, która mogłaby skorzystać na tej zmianie jest Wojskowa Akademia Techniczna. "WAT przygotował świetny projekt, ale nie mogliśmy go zlecić w ramach środków UE, bo nie ma odpowiednich zapisów prawnych" – powiedziała.
 
W projekcie zakłada się także przesunięcie o dwa lata (z 30 czerwca 2010 r. na 30 czerwca 2012 r.) terminu dostosowania nazw uczelni do stanu posiadanych przez nie uprawnień. Proponowana zmiana dotyczy w szczególności tzw. "młodych uniwersytetów" takich jak np. Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Rzeszowski czy Uniwersytet w Białymstoku.
 
Wyraz "uniwersytet" przysługuje tylko tym uczelniom, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora co najmniej w dwunastu dyscyplinach. Obecna ustawa nakazuje do 30 czerwca 2010 r. dostosować nazwy uczelni do ich uprawnień.
 
Za skierowaniem projektu do dalszych prac legislacyjnych opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne. (NNO, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj