W Kazachstanie ma powstać kazachsko-polski uniwersytet

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi i Kazachski Uniwersytet Ekonomii, Finansów i Handlu Międzynarodowego będą ze sobą współpracować. Głównym celem tej współpracy ma być utworzenie Uniwersytetu kazachsko-polskiego w stolicy Kazachstanu Astanie.

Jak poinformowała rzeczniczka AHE Aleksandra Mysiakowska, porozumienie w sprawie współpracy rektorzy obu uczelni podpisali 5 maja.

Zgodnie z nim, na Uniwersytecie kazachsko-polskim będzie można studiować administrację, zarządzanie i informatykę. Organizatorzy zakładają, iż zainicjuje ona swoją działalność w październiku 2010. Językiem wykładowym będą rosyjski i angielski, a w późniejszym okresie także polski. Uniwersytet – oprócz ośrodka akademickiego – miałby pełnić także rolę kulturotwórczą. Planuje się m.in. organizowanie specjalnych kursów języka polskiego na uczelni.

Jak poinformowała Mysiakowska, "nadrzędnym celem projektu jest stworzenie warunków do zdobywania wykształcenia wyższego dla Polaków przebywających na obczyźnie". Dodała, iż oficjalne dane mówią, że w Kazachstanie zamieszkuje około 47 tys. polskich rodzin, a nieoficjalnie szacuje się, iż Polonia liczy tam blisko 300 tysięcy osób.

Nauka na Uniwersytecie kazachsko-polskim będzie odpłatna. Jej roczny koszt ma wynieś ok. 1000 euro.

Ponadto – w ramach współpracy AHE i Kazachskiego Uniwersytetu Ekonomii, Finansów i Handlu Międzynarodowego – obie uczelnie zakładają wymianę studentów i wykładowców, współpracę przy projektach edukacyjnych, naukowych i badawczych oraz organizowanie i udział we wspólnych konferencjach, seminariach i szkoleniach.

Kazachski Uniwersytet Ekonomii, Finansów i Handlu Międzynarodowego jest jedną z nielicznych niepublicznych uczelni wyższych w Kazachstanie o profilu ekonomicznym, kształcącym na kierunkach: zarządzanie, finanse, prawo.

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi jest jedną z największych niepublicznych uczelni wyższych w Polsce, która obok kierunków humanistycznych i artystycznych (filologia, pedagogika, dziennikarstwo, grafika, kulturoznawstwo, pielęgniarstwo, politologia), kształci także na kierunkach – transport i administracja oraz posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie informatyki.

/www.naukawpolsce.pap.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj