W Cuzco powstała polska stacja naukowa

Centrum Studiów Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego (Universidad de Varsovia Centro de Estudios Andinos en el Cusco) – tak nazywa się nowo powstała placówka badawcza w dawnej stolicy państwa Inków – Cuzco. Siedziba polskiej stacji naukowej jest zlokalizowana przy Narodowym Uniwersytecie San Antonio Abad w Cuzco. Oficjalne otwarcie nastąpiło pod koniec czerwca.

To kolejna, obok Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, zagraniczna placówka badawcza Uniwersytetu Warszawskiego skoncentrowana głównie na badaniach archeologicznych. Jej inicjatorem i kierownikiem został wieloletni wybitny badacz kultur prekolumbijskich, prof. Mariusz Ziółkowski, który jednocześnie przewodzi Ośrodkiem Badań Prekolumbijskich UW.
Polscy naukowcy są obecni w Andach stale od kilku dekad. Oprócz archeologów są wśród nich konserwatorzy, geolodzy i muzykolodzy.

Zdaniem prof. Ziółkowskiego, istotne jest nie tylko badanie przeszłości, ale również zabezpieczanie zabytków dla przyszłych pokoleń. Polscy konserwatorzy – doc. Jacek Martusewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i prof. Rafał Czerner z Politechniki Wrocławskiej zostali docenieni przez Peruwiańczyków i zaproszono ich do dokonania ekspertyzy stanu najważniejszych budynków słynnego Machu Picchu.

W ostatnich latach specjaliści z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą liczne programy badawcze. Do najważniejszych należy projekt Condesuyos (nazwa Czwartej Części Imperium Inków), realizowany z Uniwersytetem Katolickim Santa Maria w Arequipie. W jego ramach zlokalizowano jedną z najważniejszych wyroczni państwa Inków, a także – dzięki wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – otwarto sanktuarium Maucallacta dla ruchu turystycznego. 

/PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Zaloguj się Logowanie

Komentuj