W Białymstoku e-bilety już działają

Od 19 lipca 2011 r. karty miejskie mogą zastępować kartonikowe bilety miesięczne i popularne dekadówki. Staną się też wygodną alternatywą dla papierowych biletów jednorazowych. Białostocka Karta Miejska to tylko jeden z elementów projektu, mającego na celu usprawnienie białostockiej komunikacji miejskiej, finansowanego z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Od listopada 2011 r. Białystok wydaje swoim mieszkańcom karty miejskie: spersonalizowane lub na okaziciela. Wczoraj został uruchomiony system czytników e-biletów we wszystkich miejskich autobusach oraz 23 punkty obsługi, w których można kodować bilety. Stare, kartonikowe bilety będą funkcjonować jeszcze do września.

Wkrótce Białostocką Kartę Miejską pasażerowie doładują bez wychodzenia z domu, przelewem przez Internet. Karta będzie mogła służyć także jako portmonetka, umożliwiająca kupienie biletu jednorazowego – wystarczy zbliżenie jej do kasownika w autobusie. Zostaną na niej zakodowane także uprawnienia do ulg. Studenci wszystkich białostockich uczelni już mogą używać swojej elektronicznej legitymacji studenckiej jako karty miejskiej.

Dzięki projektowi „Poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białegostoku” miasto wzbogaci się także o liczne zmodernizowane ulice, system dynamicznej informacji pasażerskiej i nowy tabor. Już zmodernizowano ul. Produkcyjną na odcinku od ul. Swobodnej do Gen. Maczka; podobnie ulice Antoniuk Fabryczny, Antoniukowska i Knyszyńska. Powstał też odcinek obwodnicy śródmiejskiej od ul. Zwierzynieckiej do ul. Mickiewicza. W planie są kolejne przebudowy: Al. Piłsudskiego, ul. Sienkiewicza, ul Dąbrowskiego. Przebudowane zostaną także skrzyżowania, powstaną nowe punkty przesiadkowe i nowe organizacje węzłów drogowych.

Wkrótce na 10 przystankach w centrum miasta staną elektroniczne tablice, które poinformują o planowanym czasie oczekiwania na autobus i o zmianach tras. Oprócz tego z programu Rozwój Polski Wschodniej miasto kupi 122 nowe autobusy. Po ulicach Białegostoku już jeździ 48 z nich, na pozostałe Urząd Miasta ogłosił przetargi.

Dofinansowanie drugiego etapu projektu „Poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białegostoku” wynosi ponad 117 mln zł, a trzeciego – 119 mln zł.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj