VI Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie w najbliższy weekend

Szósta edycja festiwalu w Lądzie nad Wartą zatytułowana „Misje, kościoły, klasztory” odbędzie się 12-13 czerwca. Tym razem impreza poświęcona zostanie przełomowemu wydarzeniu znanemu Polakom z podręczników historii, czyli przyjęciu chrztu przez Mieszka I w 966 roku i dalszej, trudnej misji chrystianizacji pogan przez biskupa Jordana.


„Jaka jest znajomość Polaków opisywanych wydarzeń? Czy sprowadza się ona do suchych dat zapamiętanych w szkole czy może sięga głębiej? Czym były misje w średniowieczu, a czym są one teraz? Z jakimi wyzwaniami zmagali się ówcześni misjonarze? W jaki sposób słowiańscy mieszkańcy Polski przyjmowali nową religię i jak wpływała ona na ich życie?”
– to pytania na które pragną odpowiedzieć organizatorzy VI Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, imprezy silny akcent zostanie położony na edukację. Planowane są wykłady popularnonaukowe z udziałem najwybitniejszych znawców tematu, wystawa archeologiczna, warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, konkursy z nagrodami (w tym wielki test historii o początkach Polski i chrześcijaństwa w naszym kraju), inscenizacje historyczne, seanse filmowe (m. in. projekcje filmów pt. „Gniazdo” i „Bolesław Śmiały”), zwiedzanie klasztoru oraz wycieczki do miejsc, w których funkcjonowały najstarsze kościoły w Lądzie. Nie zabraknie też wydarzeń o charakterze kulturalnym – spektakli teatralnych oraz koncertów muzyki dawnej i etnicznej, które od początku stanowią znak rozpoznawczy festiwali lądzkich.

Grupy odtwórstwa historycznego zrekonstruują życie w piastowskim grodzie i na podgrodziu, gdzie zwiedzający będą mogli zobaczyć warsztaty rzemieślnicze, kramy kupieckie oraz strzegących ich bezpieczeństwa wojów.

Lądzkie święto Słowian i Cystersów to największa impreza kulturalna w regionie, w której biorą udział turyści z całej Polski, a nawet zza granicy. Pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku i nosiła tytuł „Budujemy gród i klasztor w Lądzie". Festiwal zlokalizowano w Lądzie nieprzypadkowo. Miejscowość odegrała ważną rolę, jako jeden z ośrodków kształtowania się państwa piastowskiego, a następnie rozwoju życia monastycznego i kultury cysterskiej w Polsce. Świadectwem jego wielkiej historii są pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu na Rydlowej Górze oraz klasztor pocysterski, wznoszący się nad urwistym brzegiem Warty.

Szczegółowy program imprezy dostępny na oficjalnej stronie projektu: http://www.festiwal-lad.pl

/PAP – Nauka w Polsce
bsz

Zaloguj się Logowanie

Komentuj