Naukowcy, wynalazcy, innowatorzy i firmy technologiczne spotkają się 28 i 29 października w Gdańsku, by zaprezentować swoją ofertę dla gospodarki. Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji Technicon Innowacje 2009 odbędą się w ramach Globe Forum Poland 2009 – imprezy społeczno-gospodarczej, organizowanej corocznie w Sztokholmie. Po raz pierwszy konferencja ta odbędzie się poza Szwecją – właśnie w Polsce.
Jak informują Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, każdego roku Globe Forum gości licznych przedstawicieli świata biznesu i nauki oraz firm innowacyjnych, polityków, specjalistów z Europy, Chin, Indii i USA oraz media.
Hasło spotkania w Gdańsku brzmi: "Business Innovation for Sustainable Growth", a kluczowe tematy forum to zrównoważony rozwój oraz innowacyjność.
W trakcie dyskusji panelowych, warsztatów oraz indywidualnych spotkań, uczestnicy i prelegenci będą omawiać m.in. tematykę energetyki jądrowej oraz energetyki ze źródeł odnawialnych, transportu i logistyki, rynków kapitałowych i finansowych a także technologii informacyjnych.
Poza tym, podczas Globe Forum zostaną nagrodzone przedsiębiorstwa i instytucje wyróżniające się w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Celem konkursu jest wspieranie nowatorskich idei, które sprzyjają tworzeniu światowej gospodarki opartej na zrównoważonym rozwoju i przeciwdziałającej wykluczeniu społecznemu. Globe Awards Poland przyznane będą w dwóch kategoriach: "Sustainability Innovation Award" oraz "Sustainable City Award".
Natomiast głównym celem targów Technicon Innowacje – jak co roku – będzie zaprezentowanie ofert firm technologicznych, nauki i wynalazców oraz wsparcia innowacyjności. Wśród firm znajdą się te zajmujące się budownictwem pasywnym, mechatroniką, elektroenergetyką, napędami i sterowaniem, automatyką, robotyką, informatyką, telekomunikacją, chemią, inżynierią materiałową, inżynierią utrzymania ruchu, inżynierią morską oraz energetyką odnawialną.
Naukowcy pokażą projekty naukowe gotowe do wdrożenia, pochwalą się udanymi wdrożeniami autorskich technologii i potencjałem badawczo-rozwojowym swoich instytucji. Na targach znajdzie się też miejsce dla niezależnych wynalazców.
Nie zabraknie prezentacji dotyczących ochrony własności intelektualnej – programów wsparcia patentowania.
Zakres tematyczny targów obejmie: mechatronikę, elektroenergetykę, energetykę odnawialną, napędy i sterowanie, inżynierię morską, utrzymania ruchu, automatykę i robotykę, informatykę i telekomunikację oraz innowacje w nauce i przemyśle. Zaprezentowane zostaną wynalazki z zakresu: ochrony środowiska, ekologii, bezpieczeństwa pracy, mechatroniki i inżynierii ogólnej, budownictwa i modernizacji mieszkań; elektryki i energetyki, elektroniki i informatyki, mediów, telekomunikacji, fotografiki, przemysłu samochodowego, transportu i bezpieczeństwa na drodze, metalurgii, towarów żelaznych i nieżelaznych, przemysłu chemicznego, włókienniczego i odzieżowego, medycyny i biotechnologii oraz wzornictwa przemysłowego.
Targi współorganizują: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Politechnika Gdańska, Agencja Rozwoju Pomorza S.A., Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Gdańska, Gdański Związek Pracodawców, Bałtycka Agencja Poszanowania Energii, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości i Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.
Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursach towarzyszących targom Technicon Innowacje 2009 – rywalizacji o Medal Mercurius Gedanesis – na najlepszy produkt prezentowany na targach oraz konkursie Innowacje 2009.
Gdańskie targi honorowym patronatem objęło ministerstwo gospodarki oraz ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, które dofinansowuje udział jednostek naukowych w tym wydarzeniu. Honorowy patronat nad Globe Forum 2009 objął b. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Wałęsa
Zaloguj się Logowanie