Uprawa roślin w przestrzeni kosmicznej możliwa

© University of Colorado Boulder

© University of Colorado Boulder

Naukowcy stworzyli nową metodę umożliwiającą szybki wzrost roślin w niewystarczających warunkach dla ich rozwoju. Odkrycie będzie niezwykle pomocne w przypadku uprawy i produkcji żywności w przestrzeni kosmicznej zapewniając niezbędne składniki odżywcze astronautom.

Naukowcy pod kierunkiem Barbary Demmig-Adams z University of Colorado Boulder opracowali metodę wykorzystującą jasne impulsy światła w celu pobudzenia roślin do produkcji zeaksantyny, której ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać, a która jest niezbędna do zachowania prawidłowego widzenia przez oczy oraz chroni je przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Zeaksantyna to barwnik roślinny, który jest związkiem organicznym o właściwościach ważnych dla człowieka, którego obecność w organizmie jest zależna od jego spożycia i gromadzi się w siatkówce oka, plamce żółtej i soczewce. Poza tym zeaksantyna pełni funkcję antyoksydantu neutralizującego działanie wolnych rodników. Obecność karotenoidów, w tym zeaksantyny jest niezbędna dla organizmu, dlatego też naukowcy podjęli się zbadania wzrostu roślin w trudnych warunkach bez genetycznej ich modyfikacji w celu uzyskania produkcji tego pigmentu.

Podczas badań porównano dwa rodzaje natężenia światła i siłę jego oddziaływania na roślinę. Jasne światło hamowało wzrost danej rośliny, ale przyczyniało się do zwiększenia wytwarzania przez nią zeaksantyny. Druga wiązka światła stwarzała bardziej optymalne warunki do osiągnięcia szybszego wzrostu rośliny. Natężenie światła było serwowane w kilku 5-minutowych dawkach w ciągu dnia.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj