 |
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego oraz Katedra Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie otrzymały w tym roku IBM Faculty Awards. Nagrody są przyznawane – od 2006 roku – za wkład w rozwój nowoczesnych technologii.
|
Wpisują się w nową strategię IBM, która prowadzić ma do budowy "mądrzejszego świata". W tym roku Centrum ICM otrzymało nagrodę w wysokości 11 tys. dolarów, a Katedra Informatyki – 10 tys. dolarów.
Centrum ICM nagrodzono za prace nad rozwojem nowatorskich technik (tzw. programowania równoległego), które przyczyniają się do przyspieszenia obliczeń prowadzonych za pomocą komputerów. Rezultatem innowacji będzie podwyższenie jakości badań naukowych.
Drugiego ze zwycięzców – Katedrę Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH w Krakowie – firma IBM doceniła za wkład w prace nad dynamicznym zarządzaniem aplikacjami Service Oriented Architecture (SOA).
Jak informuje dyrektor ICM, prof. Marek Niezgódka, istnieją bardzo różne sposoby prowadzenia obliczeń komputerowych i przetwarzania danych. W dodatku każdy z tych rodzajów obliczeń wiąże się ze zróżnicowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Czasem trudno jest dostosować do siebie obydwa te elementy. Wszystkie obliczenia odbywają się w procesorach. Jednak w przypadku badań bardzo złożonych np. atmosfery ziemskiej służących do prognozowania pogody, dane mogą nie mieścić się na procesorze. To prowadzi do opóźniania procesu przeprowadzanych doświadczeń.
Aby wyeliminować takie niedogodności trzeba użyć wielu procesorów i wymieniać informacje między nimi. Korzystniej jest na jednym komputerze przeprowadzać obliczenia jednego typu. A jeśli jakaś część operacji matematycznych ma nieco inny charakter, to do ich obliczenia zastosować inny model.
Przykładem prototypu komputera hybrydowego korzystającego z tego typu rozwiązań i pozwalającego na przeprowadzanie milionów operacji matematycznych na sekundę jest Nautilius. Jest to maszyna hybrydowa, która osiąga dużo większą wydajność niż zwykłe komputery, przy mniejszym zużyciu energii. Nautilius jest zainstalowany przez IBM w siedzibie ICM.
Przedstawiciel drugiego z laureatów – dr Tomasz Szydło z Katedry Informatyki AGH wyjaśnia, że techniki SOA, nad którymi pracują specjaliści Akademii, będą wykorzystywane głównie w telemedycynie. Są to informatyczne usługi skierowane bezpośrednio do odbiorców.
"Już istnieje system do konsultacji telemedycznych, jednak my chcemy iść o krok dalej. Naszym zamiarem jest połączenie telekonsultacji z pobieraniem konkretnych danych o stanie zdrowia pacjenta np. ciśnienia krwi czy zdjęć rentgenowskich. Dane te będą zbierane za pomocą aparatów przymocowanych do ciała pacjenta. Podczas telekonsultacji lekarz będzie miał dostęp do konkretnych danych, możliwa będzie ich automatyczna analiza" – wyjaśnia Szydło.
Dodał, że dzięki nagrodzie IBM możliwe będzie kontynuowanie prac nad rozbudową architektury medycznej, która pozwoli na leczenie na odległość i szybsze analizowanie i diagnozowanie chorób. (EKR, PAP – Nauka w Polsce, agt)
Zaloguj się Logowanie