Uniwersytet Śląski z nowym partnerem na rzecz poszanowania energii

Uniwersytet Śląski (UŚ) w Katowicach oraz dwie spółki – Euro- Centrum i Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum podpiszą porozumienie o współpracy, której efektem będzie przygotowanie wspólnego projektu badawczego. W ramach projektu, zostanie przebadany energooszczędny budynek – znajdujący się na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro- Centrum; zaplanowano także prowadzenie wysokiej jakości, wieloaspektowych badań w

dziedzinie budownictwa energooszczędnego i poszanowania energii z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – informuje rzecznik prasowy uczelni Magdalena Ochwat.

Uroczyste podpisanie umowy odbędzie się 9 lutego. UŚ reprezentować będzie rektor – prof. Wiesław Banyś.
 
Profesor podkreśla, że efektem działań podjętych w ramach projektu będzie stworzenie specjalistycznego laboratorium badawczego, zajmującego się badaniami nad odnawialnymi źródłami energii (energia słoneczna i geotermalna), sterowaniem i zarządzaniem inteligentnymi budynkami oraz opracowanie projektu budynku najbardziej energooszczędnego, z możliwością dokonywania zmian i adaptowania go do różnych warunków (kubatura, warunki otoczenia itp.).
 
Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny został założony w 2007 roku. Jest miejscem spotkania biznesu z nauką, skoncentrowanym na rozwoju technologii pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł oraz jej poszanowania w budynkach.
 
Park współpracuje z ośrodkami badawczymi, głównie z południowej Polski m.in. Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Śląską, Politechniką Częstochowską, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu i Instytutem Techniki Elektronowej w Warszawie. Od 9 lutego do grona tego dołączy także UŚ W Katowicach.
 
W ramach Parku przygotowywane są pomieszczenia na potrzeby testowania urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz umożliwiających jej poszanowanie. Są to m.in. laboratoria pomiarowe, wdrożeniowe i certyfikacyjne, a także pomieszczenia wystawiennicze, sale konferencyjno-szkoleniowe i pomieszczenia administracyjno-techniczne.
 
Ważnym elementem jest również innowacyjny budynek, który ma być przykładem zastosowania nowoczesnych technologii pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł oraz jej efektywnego gospodarowania w budynkach. Dzięki współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi na terenie Parku powstaje obiekt, który dwie trzecie potrzebnej energii będzie pozyskiwać ze źródeł odnawialnych, a tylko jedną trzecią w sposób tradycyjny. Następnym projektem mają być prace nad stworzeniem pierwszego w Polsce całkowicie pasywnego biurowca, w pełni wydajnego energetycznie.
 
Rozbudowa Parku zostanie sfinansowana ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. (PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz, agt)
 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj