Unijne propozycje dla MŚP

Nowe propozycje UE pozwolą zmniejszyć obciążenia administracyjne dla małych przedsiębiorstw, pomogą im wyjść z kryzysu i będą sprzyjać tworzeniu nowych firm.

Małe przedsiębiorstwa – stanowiące 99 proc. wszystkich firm w Europie i zatrudniające łącznie ponad 90 mln pracowników – odgrywają niezwykle istotną rolę w europejskiej gospodarce. Przeprowadzony niedawno przegląd polityki UE uwidocznił korzyści, jakie przyniósł europejskim firmom przyjęty w 2008 r. Small Business Act: ograniczył koszty zakładania przedsiębiorstw w UE i znacznie uprościł wiążące się z tym procedury administracyjne.

Z przeglądu wynika jednak również, że za pośrednictwem programu Small Business Act UE może i powinna osiągnąć jeszcze więcej, jeśli chodzi o tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości oraz wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

MŚP, które utraciły 3,25 mln miejsc pracy w wyniku kryzysu gospodarczego, potrzebują szczególnej pomocy, by otrząsnąć się z jego skutków. Od tego, czy MŚP taką pomoc otrzymają i czy powstaną w związku z tym nowe miejsca pracy, zależy, czy UE osiągnie docelowy wskaźnik zatrudnienia: 75 proc. do roku 2020. To małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają bowiem dwie trzecie wszystkich pracujących w sektorze prywatnym.

Małe przedsiębiorstwa borykają się z problemami takimi jak: poszukiwanie źródeł finansowania, liczne wymogi i procedury administracyjne oraz utrudniony dostęp do nowych rynków, zarówno w obrębie UE, jak i poza nią. Nowe proponowane przez UE środki:

- jeszcze bardziej ograniczą biurokrację – dzięki nowym punktom kompleksowej obsługi („jedno okienko”), za pośrednictwem których małe firmy będą mogły ubiegać się o dotacje unijne, krajowe i lokalne, a także dzięki uproszczeniu wymogów prawnych związanych m.in. z księgowością

- poprawią dostęp do źródeł finansowania – poprzez usprawnienie i przyspieszenie procedur oraz rozbudowanie systemu pożyczek gwarantowanych

- pomogą małym przedsiębiorstwom wchodzącym na rynki pozaeuropejskie – poprzez działania wspierające i porozumienia o wolnym handlu

- zharmonizują podatki dla przedsiębiorstw i ułatwią im odzyskiwanie należności w innych państwach członkowskich

- będą wspierać przedsiębiorczość i sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy – poprzez skrócenie do jednego miesiąca czasu niezbędnego do uzyskania odpowiednich zezwoleń i licencji.

Przegląd pozwolił również uzyskać dokładniejszy obraz tego, jak w poszczególnych krajach UE przebiega wdrażanie programu Small Business Act.

Choć w ostatnich latach państwa członkowskie poczyniły duże postępy, to jednak do uregulowania pozostaje nadal kwestia udostępnienia małym przedsiębiorstwom statusu europejskiej spółki prywatnej. Ta nowa forma prawna umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w kilku państwach członkowskich bez obowiązku osobnego rejestrowania spółki w każdym z tych krajów.

Komisja wzywa rządy państw członkowskich do szybkiego przyjęcia odpowiednich przepisów.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj