Nowa europejska strategia przyśpieszy tworzenie nowych produktów i usług, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia.
„Unia innowacji”, przewodnia inicjatywa strategii Europa 2020 , ma na celu pobudzenie innowacji w Europie oraz usunięcie przeszkód, z powodu których interesujące projekty nie trafiają na rynek.
Inicjatywa obejmuje tworzenie „partnerstw innowacyjnych” między sektorem publicznym i prywatnym, dzięki którym innowacje będą mogły szybciej znaleźć się na rynku. Pomoże to zwiększyć nakłady na badania i rozwój, zapewnić lepszą koordynację inwestycji, a także aktualizować przepisy i normy oraz dostosowywać je do wymogów dzisiejszej gospodarki.
Obszary priorytetowe, w których Komisja zamierza zachęcać do współpracy publiczno-prywatnej, obejmują zmiany klimatu, efektywność energetyczną, zdrowe życie, inteligentne miasta i mobilność, racjonalne zużycie wody, surowce oraz rolnictwo zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Pierwsze partnerstwo rozpocznie się w 2011 roku i będzie dotyczyło tworzenia nowych produktów i usług, które umożliwią osobom w zaawansowanym wieku starzeć się zdrowo i aktywnie.
Z uwagi na znaczenie badań i rozwoju dla innowacji nakłady na nie powinny zostać podniesione do 3 proc. PKB, aby dogonić pod tym względem USA i Japonię.
Z najnowszych badań wynika, że dzięki realizacji tego celu udałoby się stworzyć 3,7 mln miejsc pracy i osiągnąć roczny wzrost w wysokości 795 mln euro. Będziemy potrzebować miliona nowych naukowców.
Celem „Unii innowacji” jest ułatwienie dostępu do funduszy i wykwalifikowanych pracowników, ograniczenie formalności i obniżenie kosztów uzyskania patentu.
Proponowane środki obejmują też wprowadzenie wskaźników, które pozwolą mierzyć udział szybko rozwijających się firm w gospodarce oraz oceniać uczelnie wyższe. Częścią pakietu są również wnioski dotyczące zwiększenia inwestycji transgranicznych w przedsięwzięcia z kapitałem podwyższonego ryzyka.
Zaloguj się Logowanie