Unijna pomoc dla polskich pracowników

Komisja Europejska przyjęła wniosek Polski o wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Ponad 630 tys. euro pomoże 590 pracownikom zwolnionym z dwóch wielkopolskich firm motoryzacyjnych powrócić na rynek pracy. Unijne pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na szkolenia i zmianę kwalifikacji zawodowych.

Wniosek zostanie teraz skierowany do Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich (władzy budżetowej UE), które zatwierdzają uwolnienie środków.

- Popyt w przemyśle motoryzacyjnym w Europie gwałtownie spadł, co oznacza trudności dla pracowników. Jestem przekonany, że dzięki decyzji pracownicy ci zwiększą swoje umiejętności, co pomoże im wrócić na rynek pracy – powiedział komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor.

Wniosek Polski ma związek ze zwolnieniem 1104 pracowników dwóch przedsiębiorstw w zachodniej Wielkopolsce produkujących przewody i systemy okablowania dla przemysłu motoryzacyjnego: SEWS Polska Sp. z o.o. i Leoni Autokabel Polska Sp. z o.o.

Zwolnienia były konsekwencją kryzysu finansowego i gospodarczego, który spowodował znaczny spadek popytu na samochody i części samochodowe. Produkcja samochodów w Polsce w pierwszej połowie 2009 r. stanowiła jedynie 48,7 proc. produkcji w analogicznym okresie w 2008 r., a w sektorze samochodów ciężarowych zaledwie 27 proc. produkcji w analogicznym okresie w 2008 r.

Problem najbardziej dotknął trzy powiaty w południowej Wielkopolsce: Ostrzeszów, Leszno i Rawicz, a wpływ zwolnień w skali lokalnej jest znaczący. W okresie od grudnia 2008 r. do grudnia 2009 r. osoby, które straciły pracę w dwóch wspomnianych przedsiębiorstwach, stanowiły 9 proc. ogółu bezrobotnych w Lesznie, 14,8 proc. w Rawiczu i 33,4 proc. w Ostrzeszowie.

Adresaci pomocy finansowej to 590 pracowników, którzy doświadczyli największych trudności z powrotem na rynek pracy. Pakiet wsparcia z funduszu oferuje pracownikom przemysłu motoryzacyjnego w Wielkopolsce szkolenia w miejscu pracy, inne szkolenia i przekwalifikowanie dostosowane do indywidualnych potrzeb, pomoc w samozatrudnieniu, sprzęt i doposażenie miejsca pracy oraz dodatki na szkolenia. Łączny szacowany koszt pakietu to niecały milion euro, przy czym wsparcie z EFG, o które zwrócono się do Unii Europejskiej, ma wynieść 633 077 euro.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj