Kolejny raz Komisja Europejska przyznała Polsce wparcie dla osób, które utraciły pracę. Tym razem 114 250 euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) pozwoli przeszkolić 189 byłych pracowników z przedsiębiorstwa H. Cegielski-Poznań oraz czterech dostawców z sektora stoczniowego.
- Jest mało prawdopodobne aby H. Cegielski-Poznań i inne przedsiębiorstwa, których dotyczy wniosek o pomoc z EFG, mogły po kryzysie powrócić do normalnego cyklu produkcji, gdyż przemysł stoczniowy przeniesie się do regionów charakteryzujących się niskimi kosztami, które w latach poprzedzających kryzys w sposób spektakularny zwiększyły swoje udziały w rynku, zwłaszcza do Azji – powiedział László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego. – Zwolnieni pracownicy mogą napotykać trudności w poszukiwaniu pracy, a wielu będzie zmuszonych do zmiany branży. Jestem przekonany, że pomoc i szkolenia zapewniane dzięki środkom z EFG ułatwią im zmianę pracy.
Wniosek Polski dotyczy 658 osób zwolnionych z przedsiębiorstwa H. Cegielski-Poznań oraz u czterech jego dostawców. H. Cegielski-Poznań jest jedynym polskim wytwórcą silników okrętowych o zapłonie samoczynnym, a jego działalność uzależniona jest od sytuacji europejskiego przemysłu stoczniowego, w szczególności w Niemczech i Danii.
Zwolnienia pracowników były konsekwencją kryzysu finansowego i gospodarczego, który zmienił warunki i prognozy dotyczące przemysłu stoczniowego. W opinii Komitetu Związkowego Stoczniowców Unii Europejskiej (CESA) do zmniejszenia się popytu na statki przyczynił się cały zespół czynników i na przełomie lat 2008/2009 nowe zamówienia zostały niemal całkowicie wstrzymane. Ponadto spodziewane jest anulowanie około 10 proc. nowych zamówień, a termin przekazania wielu zamówionych statków zostanie opóźniony.
W końcu marca 2009 r. w Poznaniu i powiecie poznańskim (czyli na obszarze, którego dotyczy wniosek) osoby zwolnione z przedsiębiorstwa H. Cegielski-Poznań i u jego dostawców stanowiły 3,8 proc. zarejestrowanych bezrobotnych. W tym samym okresie liczba wolnych miejsc pracy na tym obszarze zmniejszyła się, co obniżyło szanse zwolnionych pracowników na znalezienie zatrudnienia. Ponadto wolne miejsca pracy istnieją przede wszystkim w takich sektorach jak handel, usługi finansowe, ochrona mienia, przemysł budowlany i usługi.
Pracownicy zwolnieni z przedsiębiorstwa H. Cegielski-Poznań i u jego dostawców mają zatem niewielkie szanse na znalezienie pracy odpowiadającej ich wcześniejszym kwalifikacjom (obróbka metalu, obsługa maszyn i podobne funkcje). Dlatego też pakiet wsparcia z EFG skoncentrowany będzie na wspieraniu pracowników w procesie przekwalifikowania; w jego skład wchodzą także dodatki na samozatrudnienie i szkolenia.
Pomoc finansowa adresowana jest przede wszystkim do 189 pracowników, którzy doświadczają największych trudności w powrocie na rynek pracy. Łączny szacowany koszt pakietu to 175 770 euro, przy czym wsparcie z EFG, o które zwrócono się do Unii Europejskiej, ma wynieść 114 250 euro.
Zaloguj się Logowanie